sony xperia xa ultra çekmiyor

Sony Xperia XA Ultra Şebeke Sorunu Nasıl Düzelir?

Sony’nin Xperia XA Ultra modeli, pek çok kesim tarafından beğenilerek kullanılan telefon modelleri arasında bulunuyor. 6 inç boyuta sahip ekranı ve harika sonuçlar veren kamerasıyla telefon kullanıcıları için fiyat-performans açısından oldukça iyi bir ürün olarak ön plana çıkıyor. Tabi bu telefonu kullanan bazı kişilerden şebekenin çekmediğine dair çok fazla şikayet alındığı biliniyor. İşte bu tarz sorunları yaşayan kişilerin mutlaka denemesi gereken o şeyler:

Şebeke Modu Seçin

Şebeke ayarı yaparak sorun için bir çözüm almaya çalışabilirsiniz. Bunun için ilk olarak ayarlar menüsüne giriş yaparak buradan diğer ve mobil adımlarını izlemelisiniz. Şebeke moduna gelerek buradan bir şebeke modu seçin. Bunun yanında tercih edilen ağ türünde yapacağınız değişikliklerde sorunda iyileşmeler almanıza neden olabilir.

Hat Kontrolü

Cihazın çekmeme nedenleri arasında hattın durumuda söz konusu olabilir. Hat üzerinde bir sorunun olup olmadığını anlayabilmek için, hattı başka bir telefonda denemeniz iyi olacaktır.  Bu şekilde sorunun tespitinin tam olarak hangisinden kaynaklı olduğunu öğrenebilirsiniz. Bazı operatörler sinyal gücü olarak daha güçlü olurken, bazılarıda en işlek yerlerde bile çekmeyebilir. Bu nedenle bu yöntemi mutlaka denemenizi öneririz.

Kılıflar

Telefonu korumak için kullandığınız kılıflar, aslında farkında olmasanızda sinyal kalitesinin biraz daha zayıflamasına neden oluyor. Bu durumu kısaca deneyerek, sorunun nereden kaynaklı olduğunu öğrenebilirsiniz.

Coğrafi Durumlar

Telefonun sinyal kalitesini pek çok yerde denemeniz iyi olacaktır. Bu sayede şebeke sorunlarının coğrafi durumlar üzerine olup olmadığını anlayabilirsiniz. Ağaçlar, binalar, vadiler gibi pek çok durumun şebeke sinyal gücüne etki ettiğini unutmamalısınız. Aynı zamanda bodrum gibi yerlerde de telefonlar çekmeyecektir.

Yeni SIM Kart

Eskiden kullanmış olduğunuz sim kartlar yerine, operatörünüze ulaşarak telefonunuz için yeni bir nano SIM kart almanız önemli bir durumdur. Özellikle kırılmış veya kesilmiş olan SIM kartların kullanılamaz olduğunu unutmamalısınız.

Güncelleme

Bu adımları yaptığınız takdirde bile Sony Xperia XA Ultra şebeke sorunu yaşıyorsanız, o zaman cihazınızın son güncellemelerinin yapılmış olduğundan emin olmanız gerekiyor. Bu güncellemeler sayesinde şebeke sorunları gibi hatalar çözülürken, aynı zamanda cihazın daha hızlı bir grafik çizmeside sağlanmış olacaktır.

Yorum Yap