gece modu nasıl açılır

Cihazlarda Gece Modu Nasıl Açılır?

Karanlık ortamlarda bilgisayar ve telefon kullanmak göz sağlığını tehdit eden durumlardan biridir. Özellikle mavi ışık göz sağlığına ve uykusuzluğa neden olabiliyor. Bu durumun önüne geçmek için gece modu denilen bir sistem yaratılmıştır. Bu sistemde ekranda bulunan mavi ışığın kırılması söz konusu olur. Bu mavi ekran hafifletilerek kırmızıya yakın bir ton ekranda bulunur. Bu sayede cihazın gözlerinizi eskisi gibi yormasınında önüne geçilmiş olunur. Özelliğin hem bilgisayarlarda, hemde cep telefonlarında kullanıldığını belirtmek gerekir. Bu sayede uzun bir süre bu cihazları kullanmak zorunda kalırsanız, kendi sağlığınızdan feragat etmek zorunda kalmazsınız.

Android Sürümünde Gece Modu Nasıl Açılır?

Android Nougat işletim sistemiyle birlikte, kullanıcıları yakından ilgilendiren bu sorun artık tarihe karışmış olacak. Öyle ki, bu sürümle birlikte artık çok kısa zaman içinde özelliği açarak istediğiniz şekilde kullanabilme fırsatı yakalayabilirsiniz. Bu özelliği açabilmek için öncelikle Google Play Store üzerinden night mode enabler uygulamasını indirin. Daha sonra telefonunuzun ayarlar menüsüne giriş yapın. Burada karşınıza enable night mode yazısı gelecektir. Bunu aktif bir hale getirdiğinizde gece modunu aktif bir hale getirebilirsiniz. Yine istediğiniz zaman turn of night mode seçeneğine tıklayarak, bu özelliğin devre dışı kalmasını sağlayabilirsiniz. Tabi geceleyin telefon kullanacaksanız ve uzun zaman boyunca işiniz oluyorsa, bu özelliğin sürekli olarak açık olması daha iyi olacaktır.

Bu özellik Android Nougat işletim sistemine sahip olan telefonlarda çok rahat bir şekilde kullanılabilir. Diğer işletim sistemine sahip olan kullanıcılarda bazı ek uygulamalar indirerek, bu özelliği kullanmaya başlayabilirler. Bunun için yine Google Play Store’a uğrayarak buradan night mode terimini aratmaları gerekecektir. Tabi işlem için sadece güvenilir uygulamalara yönelmenizde yarar vardır.

Bilgisayarlarda Gece Modunu Açma

Microsoft, gün boyunca bilgisayarda çalışmak zorunda kalan kişileri düşünmüş olup, bu özelliği bilgisayarla birlikte kullanıma sunmuştur. Artık sadece masaüstündeki araçları kullanarak gece modunu aktif bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey, Windows 10’un masaüstünde en sağ tarafta yer alan konuşma balonuna tıklamaktır. Buraya tıkladıktan sonra karşınıza gelen gece ışığını açmanız yeterlidir.

Yorum Yap