iphone şebeke yok hatası

İphone Şebeke Yok Sorunu Nasıl Çözülür?

İphone şebeke hatası telefonlarla ilgili en çok duyulan sıkıntılardan biridir. Bu hata karşımıza çıktığında genel olarak aranıyor ve şebeke yok yazıları ekranda görünür. Haliyle bu durumdan sonra telefonu telefon yapan bütün işlevlerde ortadan kalkmış olur. Arama yapmak, mesaj gönderip almak, internete girmek gibi bütün işlerden mahrum kalabilirsiniz.

Sorun Nasıl Ortaya Çıkar? Nasıl Çözülür?

Sorunun ortaya çıkışını sağlayan pek çok durumun olduğunu belirtmeliyiz. Özellikle aşağıdaki durumlardan dolayı kullanıcılar bu tarz bir sıkıntı içinde olmaktadır.

Sim Karttan Dolayı

Özellikle sim karttan kaynaklanan bir sorundan sonra şebeke hataları ortaya çıkabilmektedir. Sim kartınızı telefona tekrar çıkarıp takarak bu sorunun çözümü için bir sonuç alabilirsiniz. Sorunun sim kartta olup olmadığını anlamak için, kartı bir başka telefonda denemenizi öneririz.

GSM operatörlerinden Kaynaklı Sorunlar

GSM operatörlerine bağlı olarakta bu tarz bir durum ortaya çıkabilir. Özelikle bulunduğunuz konuma göre sinyal sorunları yaşayabilirsiniz. Bunun yanında bulunduğunuz yer bodrum katlarıysa buralarda da telefonunuz çekmeyecektir.

Güncellemeler

İOS sürümlerinde meydana gelen güncellemeleri takip etmek durumla bir daha karşı karşıya kalmanızın önüne geçebilir. Bunun için telefonun ayarlar menüsüne giriş yaparak, buradan genel sekmesine tıklamanız gerekir. Karşınıza gelecek yazılım menüsünden yeni bir güncellemenin olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Güncellemeler, şebeke sorunlarının haricinde telefonla ilgili ek sorunları da çözen bir işlem olduğundan dolayı, mutlaka zamanlı bir şekilde  yapılması gerekir.

Telefon Arızaları

Bunlara ek olarak telefon arızalarınında bu tarz bir sorunu ortaya çıkardığını belirtmek gerekir. Hard reset işlemi konunun çözülmesi için gerekli olacaktır.

Operatör Ayarlarını Güncelleyin

Öte yandan iphone şebeke yok hatasının çözümü için operatörün doğru bir şekilde ayarlanması gerekir. Bu ayarları kontrol etmek için telefonun ayarlar menüsüne girerek burada sırasıyla genel ve hakkında kısmını takip edin. Eğer yeni operatör ayarı almak istiyorsanız, bunun için bağlı olduğunuz operatöre göre işlem yapmanız gerekir.

Destek İsteyin

Bunun yanında bulunduğunuz operatörün müşteri hizmetlerine ulaşarakta operatör ayarlarını yapmayı deneyebilirsiniz. Yapılan ayarların kontrolü bu şekilde sağlanırken, kesin olarak bir sonuç alabilirsiniz. Eğer tüm bu yöntemler çözüm olmadıysa, Apple servislerine başvurmanız gerekir.

Yorum Yap