smart tv internet hatası

Smart TV İnternete Nasıl Bağlanır?

Artık Smart TV’ler üzerinden de interneti çok rahat ve hızlı bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz. Hayat kolaylaştıracak pek çok özelliğe sahip olan Smart TV’leri daha kapsamlı bir şekilde kullanabilmek için mutlaka internet ayarlarının yapılması gerekiyor. Aksi halde televizyonunuzla birlikte gelen nice özelliğe ulaşmakta zorluk çekebilirsiniz. Televizyonu internete bağlandığınızda sosyal medya profilinize girebilir, Youtube’dan video izleyebilir ve internete özel tüm içeriğe ulaşabilirsiniz.

Smart TV İnternet Ayarları

Öncelikle menüye girerek buradan ağ ayarlarını açın. Buradan manuel seçeneğine ulaşın. Açılmış olan ekranda ip ve dns ayarlarını yapabilirsiniz. 192.168.2.1 veya 192.168.1.1 ip adresini yazmanız yeterli olacaktır. Her modemin ip adresinin farklı olduğunu belirtmemiz gerekir. İp adresi kısmına 192.168.2.(1.255) olarak yazarak kaydı gerçekleştirmeniz mümkündür. 1 ve 255 aralığında bir sayı yazarak ip adresi kısmını doldurabilirsiniz. Alt ağ maskesine gelince buraya 255.255.255.0 yazmalısınız. Ağ geçidinde ise modemin ipi kullanılır. Modemin sahip olduğu ip 192.168.1.1 veya 192.168.2.1 hangisiyse bu alana ona yazmanız gerekiyor. DNS sunucusuna da 4.2.2.1 yazarak Smart tv internet ayarını bu şekilde tamamlayabilirsiniz.

Bağlantı Sorunları

Smart TV internete bağlanmıyor tarzında bir şikayetiniz varsa, o zaman bu yollara dikkat ederek yeniden televizyonunuzu internete açabilirsiniz. Eğer internet olduğu halde bile bir türlü bağlantı gerçekleşmiyorsa, o zaman modem arayüzüne giriş yaparak buradan kanal ayarını 11, şifreleme yöntemini de wpa-psk yapınız. Bu şekilde modem ayarlarını değiştirdikten sonra tekrar Smart TV ile internete giriş yapmayı deneyin. Özellikle ağ adınızda var olan Türkçe karakterlerin sorun çıkarabileceğini unutmamalısınız. Eğer bu tarz bir kablosuz ağ adına sahipseniz, vakit kaybetmeden bunu değiştirmeye bakmalısınız.

Oturum Hataları

İnternete bağlantı ayarlarını eksiksiz bir şekilde yaptıktan sonra, televizyonun internete bağlı olduğuna emin olabilirsiniz. Eğer bu durumlarda bile uygulamalarda oturum hatası ve kullanıcı girişi yapılamadı tarzında hatalar alıyorsanız uygulamaların güncellenmesi iyi olacaktır. Bu tarz hatalara neden olan güncellemeler aynı zamanda bunlara ulaşamama gibi durumlar yaşamanıza da neden olabilir. Uygulama ekranı üzerinden istediğiniz her uygulamayı tek tıkla anında güncelleyebilirsiniz. Aynı zamanda hafıza sorunu oluşturduğunu düşündüğünüz tüm uygulamaları yine buradan silebilme şansınızda vardır.

Yorum Yap