pc güvenliği nasıl sağlanır

Bilgisayar Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Günlük olarak sık bir şekilde kullandığımız bilgisayarlar internete bağlı olduğu süre boyunca aslında tehlike altındadır. Bu durumu minumum düzeye indirmek aslında tamamen kullanıcıya bağlı olarak değişir. Bu adımlara tam olarak dikkat etmeniz halinde her zamankinden daha güvenli bir sistem elde etmeniz daha kolaydır.

Antivirüs Programını İhmal Etmeyin

Bilgisayarınızda her ihtimale karşı bir antivirüs programının olması şarttır. Dışarıdan gelen her türlü zarara karşı sizi koruyacak olan bu program internetin tehlikeli halinin en aza indirilmesini sağlar. Programı ihmal ettiğiniz sürede bilgisayarınız savunmasız kalabilir. Bu durumda uzun zaman boyunca uğraşmanızı gerektirecek virüs gibi sorunları ortaya çıkaracaktır.

Mail Güvenliği

Kötü niyetli kişilerin en çok kullandığı taktiklerden biri mail yöntemidir. Eğer dalgınlıkla size gönderilen mail içeriğinden bir linke tıklarsanız o zaman bilgisayarınızın güvenliğini riske atmış olursunuz. Bu nedenle eğer gelen kutunuzda tanımadığınız kişilerden gelen mesajları görüyorsanız, bunları hiç açmadan doğrudan kalıcı olarak silmeniz iyi olacaktır.

Sadece Güvenilir Kullanıcılar

Skype, Whatsapp, Facebook Messenger gibi uygulamaların kullanımında da bir hayli dikkatli olmakta yarar var. Zira burada gönderilen dosyalar bilgisayar için son derece tehlikeli içeriklere sahip olabilir. Bu nedenle sadece tanıdığınız kişilere yönelerek bunlardan dosya almanız gerekir.

Şifre Kullanımı

Sitelere girişte kullandığınız şifreleri unutmamak için sürekli aynı olarak kullanıyor olabilirsiniz. Bu durum her ne kadar daha kolay hatırlamanızı sağlasa da, kötü niyetli kişilerin şifreye ulaşması konusunda sıkıntı yaratabilir. Bu nedenle şifreleri birbirinden farklı ve tahmin edilemeyecek şekilde belirlemeniz daha iyi olacaktır.

Sadece Güvenilir Siteler

Öte yandan download işlemlerinde de dikkatli olmak gerekiyor. Sadece güvendiğiniz sitelerdeki verileri indirmeniz bilgisayar güvenliğini sağlar. Öte yandan torrent tarzındaki paylaşım platformları garantili yerler olmadığı için, sadece bilinen adreslere yönelmekte fayda var.

Güvenlik Duvarı

Son olarak güvenlik duvarı kullanımına önem vermek gerekiyor. Zira güvenlik duvarını bir nevi evin kapısı olarak betimleyebiliriz. Eğer güvenlik duvarını kullanırsanız, haliyle bilgisayarı daha güvenli bir hale getirirsiniz. Bu sayede internet aleminde  karşınıza çıkacak virüs, trojan, solucan gibi konularada son vermiş olursunuz.

Yorum Yap