laptop pil ömrü nasıl arttırılır

Laptopların Pil Ömrü Nasıl Arttırılır?

Dizüstü bilgisayarlarda özellikle pil sıkıntısı sık bir şekilde karşımıza çıkan konular arasındadır. Genel olarak bilgisayar kullanıcılarının sıkıntı duyduğu bu konu bazı durumlara dikkat edilerek aslında çözülebilir sorunlar arasındadır.  İşte bu sorunların biraz daha hafifletmenizi sağlayacak o tüyolar:

Arka Planda Çalışan Uygulamalar

Arka planda zamanla biriken uygulamalar, cihazın olduğundan daha yavaş şekilde çalışmasına neden olan sorunlar arasındadır. CPU’ya yük olan bu programları kapatmak pil ömrünün biraz daha uzun olmasını sağlar. Bu nedenle arka planda pekte ihtiyacınız olmayan uygulamaların kapatılması doğru olacaktır.

Harici Aygıtlar

Bilgisayara bağlı olan aygıtlar, cihazın pil ömrünün biraz daha azalmasına neden olacaktır. Özellikle harici fare, hoparlör gibi cihazlar laptopun pilinin daha çabuk tükenmesine neden olur.

CD/DVD Çalıştırmak

CD ve DVD sürücüler laptop şarjının daha çabuk bitmesine neden olur. Aktif olarak kullanmadığınız zamanlarda bile bunların güç kaybına neden olduğunu belirtmek gerekir. Bu nedenle bilgisayardaki kontrolü tamamen elinize alınarak pili daha uzun süreli kullanabilirsiniz.

Pili Temiz Tutun

Pil bölgesini iki ayda bir olmak üzere ıslatılmış bir bezle hafifçe temizlemeye özen gösterin. Bu sayede pilden aldığınız verimi biraz daha arttırmanız mümkün olacaktır.

Hazırda Bekletme Modu

Dizüstü bilgisayarı hazırda beklettiğiniz sırada halen güç tüketmeye devam edecektir. Bir miktar tasarruf olsada, bu istediğiniz şekilde olmaz. Bu nedenle hazırda bekletme modunu sadece acil durumlarda kullanmanız daha sağlıklı bir karar olacaktır.

Fan Bölgesini Temizleyin

Fan bölgesini kuru bir bez yardımıyla temizlerseniz, fanın daha çok çalışarak bilgisayarın gereksiz şekilde ısınmasının önüne bir nebze geçebilirsiniz. Eğer bilgisayar çok fazla ısınıyorsa, bu durumu çözebilmek adına soğutuculardan yararlanmanız daha iyi olacaktır. Bu durum pil tüketimine olumlu bir şekilde yansır.

Güç Seçeneklerini Değiştirin

Bilgisayarda bulunan güç seçeneklerine yeni bir yön vererek, pilin eskiye göre biraz daha uzun süre dayanmasını sağlayabilirsiniz. Maksimum performans, pil tasarrufu ve dengeli performans bu alanda seçebileceğiniz profil seçenekleri arasında bulunur. Özellikle dengeli veya pil tasarrufu sağlayabilecek bir profil seçmeniz daha etkili bir pil performansı almanızı sağlar.

Yorum Yap