samsung pil sorunu

Samsung Pilin Çabuk Bitmesi Sorunu Nasıl Çözülür?

Samsung telefonlarda en sık yankılanan sorunlardan biride pilin fazla kullanılmadığı halde çok çabuk bitmesidir. Bazı telefon modellerinde görülen bu durum kullanıcıların telefondan verim alabilmesinin önüne geçiyor. Günlük işler bu şekilde aksarken, kullanıcılar gün içinde pek çok sorunla karşılaşabiliyor. Aslında pilin çabuk bitmesi sorunu Samsung kullanıcılarının dikkat etmesi gereken bazı adımlardan sonra çözülebilir.

Pil Tüketiminin Takip Edilmesi

Pilin hızlı bir şekilde tükenmesi arka planda var olan uygulamalardan kaynaklı olabilir. Cihazı bu nedenle kapsamlı bir şekilde incelemekte yarar var. Bunun için ayarlar menüsüne girerek buradan pil yazısına tıklamalısınız. Şarj döngüsüne etki eden ve pili zayıflatan uygulamaları görebilmek için ‘’pil kullanımını göster’’ yazısına dokunun. Eğer bu uygulamayı düzenli bir şekilde kullanmıyorsanız kapatarak bu sayede pili koruyabilirsiniz.

Müzik Dinlemek

Eğer müzik dinliyorsanız sadece kulaklık üzerinden dinlemeye özen gösterin. Zira müzik dinlemek için hoparlör kullandığınızda pil daha hızlı bir şekilde düşmeye başlayacaktır. Aynı zamanda bluetooth üzerinden kullandığınız hoparlörler varsa, bunlarında pil durumuna önemli şekilde etki ettiğini belirtmek gerekiyor.

Görünüm

Ayrıca telefonun görsel olarak çok fazla animasyona sahip olması pil tüketiminin artmasına neden olan konulardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Eğer canlı duvar kağıdı gibi duvar kağıtlarını kullanmaktan vazgeçerseniz eskiye nazaran pil ömrünün daha fazla olmasını sağlayabilirsiniz.

Ekran Parlaklığı

Parlaklık düzeyini sizin için ideal bir seviyede ayarlamak telefonu daha uzun süre kullanmanıza neden olacaktır. Bunun için ayarlar üzerinden ekran bölümüne gelebilir buradan parlaklık düzeyini belirleyebilirsiniz. Parlaklığı istediğiniz gibi ayarlamanız için kaydırma çubuğunu sürüklemeniz yeterli olacaktır.

Harici Ekranlar

Telefona bağladığınız ek cihazların pil ömrünü harcadığı aşikardır. Harici ekranları kapatmak için ayarlar menüsünden cihaz bağlantısı öğesini kapalı olarak ayarlamanız gerekir. Bu şekilde güç tüketiminide biraz olsun azaltmış olursunuz.

Fabrika Ayarlarını Sıfırlama

Bütün saydığımız yöntemleri denediğiniz halde halen bu alanda sorun görmeye devam ediyorsanız, konu hakkında çözüm alabilmek için mutlaka cihazı fabrika ayarlarına sıfırlamayı denemelisiniz. Bu işlem sonrası halen pil sorunları devam ediyorsa vakit kaybetmeden teknik servise danışmanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yap