mobil veri tasarrufu nasıl yapılır

Mobil Veri Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Video izleme, internette gezinme ve sosyal paylaşım siteleri mobil verinin büyük ölçüde harcanmasına neden oluyor. Özellikle düşük boyutlu bir internet paketine sahipseniz, biraz daha dikkatli davranmanız gerekiyor. Bu uygulamalar mobil veri kullanımında tasarruf yapmanızı sağlarken, internet paketinizin daha çok dayanmasını sağlar. İşte her telefonda mutlaka olması gereken o uygulamalar:

Opera Mini

Opera Mini ismi verilen tarayıcıyı diğerlerinden ayıran bir özellik bulunuyor. Bu özellik diğer mobil tarayıcılardan çok daha düşük bir veri harcaması yapmasıdır. Sıkıştırma yöntemi kullanan bu tarayıcı, bu şekilde web sitelerinin daha az kotanızdan yemesine neden oluyor. İçerikleri bu şekilde sunduğu içinde, daha hızlı bir şekilde internette gezinti yapabilirsiniz. Tabi turbo adı verilen özelliğini mutlaka aktif bir hale getirmeniz gerekiyor. Bu sayede verilerin %50 oranında sıkıştırılmasını sağlayabilirsiniz.

Facebook Lite

Facebook lite uygulaması, daha tasarruflu bir gezintinin oluşmasına imkan tanıyor. Özellikle diğer uygulamadan hiçbir fark içermeyen bu uygulama, pilinizinde uzun zaman boyunca dayanmasına neden olur. Bunun yanında sadece veri tasarrufu için değil, donanım olarak düşük bir cihaza sahipseniz bu sürümü kullanmanız daha iyi olacaktır.

Net Guard

Veri tasarrufu için kullanmanız gereken bu gelişmiş program, her türlü uygulamanın kontrolünüz altında olmasını sağlıyor. Arka planda çalışan tüm programlara daha rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Öte yandan mobil veriyi yeni baştan düzenleyerek, otomatik olarak çalışan hava durumu gibi uygulamalara da bir kısıtlama getiriyor. Yani eğer sürekli internet paketinizi kullanarak internete girmek zorundaysanız, mutlaka telefonunuza bu uygulamayı da yüklemelisiniz.

My Data Manager

Veri kısıtlaması için kullanabileceğiniz diğer uygulamalardan biri de My Data Manager isimli uygulamadır. Bu uygulama veri kullanımını daha kontrollü bir halde yönetmenize imkan tanıyor. Aynı zamanda içinde bulunan hatırlatıcı ve alarmlar sayesinde kotanızı daha kolay bir şekilde yönetebilirsiniz. Eğer normalden daha fazla şekilde veri tüketen uygulama varsa, bunlarda My Data Manager sayesinde kesinlikle sorun değildir.

Çevrimdışı Spotify

Spotify en çok veri harcayan mobil uygulamaların başında geliyor. Özellikle bu uygulamayı çevrimdışına alarak kullanmanızı tavsiye ederiz. Wifi üzerinden indirmiş olduğunuz şarkıları dinlemeniz, interneti daha uzun süre kullanmanızı sağlayacaktır.

Yorum Yap