Messt Çağrı Merkezi İletişim Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

Messt Çağrı Merkezi İletişim Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

Messt çağrı merkezi numarası hakkında bilgi almak istiyorsanız makalemize göz atabilirsiniz. Makalemizde Messt müşteri hizmetleri numarası ile iletişim telefonu üzerinden Messt şikayet hattına erişebilirsiniz. Messt müşteri hizmetleri direk bağlanma üzerinden işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Messt Çağrı Merkezi Numarası

Messt Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası’na (MESS) üye işyerlerinin çalışanlarına sunduğu bir ekonomik ayrıcalık programıdır. Birçok sektör içerisinde üye çalışanlarının bütçelerine katkı sağlamaktadır. Firma tüm MESS üyesi olan işyerlerindeki çalışanlarına bir uygulama yardımıyla ekonomik fayda sunmaktadır. Uygulama indirilerek firmaya ait olan kart bilgileriyle giriş yapılır ve kartın sağladığı ayrıcalık ile alışveriş yapılır. Bu uygulamada giyimden akaryakıta, restorandan markete, tatilden eğitime ve daha birçok alanla ilgili ayrıcalıklardan faydalanılır. Kartın çip ve temassız özellikleriyle günlük ihtiyaçlar anlaşmalı markalardan giderilebilir. Bu alışverişlerde kart sahibine özel indirim ve kampanyalar da mevcuttur. Firmaya ait 0850 532 23 80 çağrı merkezi numarası ile detaylar hakkında bilgi sahibi olmak mümkün.

Messt çağrı merkezi numarası 0850 532 23 80 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

Messt Müşteri Hizmetleri Numarası

Firma kartı ile yapılan alışverişlerde kazanılan indirim miktarı TL olarak karta yüklenir. Yüklenen bu miktar anlaşmalı olunan her işletmede sorunsuz bir şekilde kullanılmaktadır. Firmaya ait uygulama ile üyeler birçok hakka sahip olur. Uygulamayı ilk kez kullananlar için giriş şifresi üyenin sahip olduğu kartın son 6 hanesinden oluşmaktadır. Güvenlik amaçlı ilk girişten sonra üyelerin şifrelerini değiştirmeleri önerilir. Firma, Metal Sanayicileri Sendikası üyesi işyeri çalışanlarının tamamının sunduğu kart hizmetinden yararlanmasını sağlar. Çalışan karta sahip olmak için çalıştığı işyerinde insan kaynakları ile iletişime geçerek kart talebinde bulunabilir. Kart sahibi olmak için belirtilen ön ödemenin yapılması gerekir. Bu sayede sahip olunan kart yardımıyla ünlü birçok marka ile kazanılan indirimli alışverişler keyifli bir hâl alır. Firma 0850 532 23 80 müşteri hizmetleri numarası ile kart sahibi olma, uygulama üyeliği ve alışverişler hakkında tüm detayları sunmaktadır. Kartın kaybolması veya çalışması halinde müşteri hizmetleri aranarak çağrı merkezi personelinden yardım talep edilebilir.

Messt müşteri hizmetleri numarası 0850 532 23 80 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

Messt Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma

Firma Metal Sanayicileri Sendikasına üye olan 250’den fazla işyerinden yaklaşık 200.000 çalışana ekonomik anlamda ayrıcalık tanıyan bu kart ile hizmet vermektedir. Akıllı telefonlara yüklenecek bir uygulama yardımıyla kart aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Uygulama telefonun sahip olduğu uygulama mağazasından sorunsuzca indirilir. Karta özel olarak indirimler ve nakit iade fırsatları tanımlanmıştır. Uygulamaya kartın son 6 hanesi şifre olarak girilir ve kart aktive edilir. Aktif hale gelebilmesi için uygulamaya telefon bilgileri kaydedilerek mesaj yoluyla yeni bir şifre belirlenir. Ön ödemeli bir kart olması nedeniyle alışveriş yapmadan önce herhangi bir hesap kartı veya kredi kartı sisteme tanımlanmalıdır. Kart tanımlamanın istenmediği durumlarda Havale/EFT veya ATM yardımıyla karta nakit yükleme yapılır. Herhangi bir sorun anında yukarıda belirtilen destek hattıyla direkt bağlanma sağlanarak yardım talep edilebilir.

Messt müşteri hizmetlerine direk bağlanma 0850 532 23 80 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

Messt Şikayet Hattı

Firmanın sunduğu hizmetlerde kullanılan kart Merkez Bankası tarafından denetlenen PARAM alt yapısına sahip teknoloji ile çalışmaktadır. Bu nedenle kullanıcılarının herhangi bir güvenlik problemi yaşamları söz konusu değildir. Kişinin kart kullanımını sonlandırma hakkı mevcuttur. Çağrı merkezi aranarak kart kullanıma kolaylıkla kapatılabilir. Firma sunduğu bu hizmet ile üye işyerlerinin çalışanlarına aile bütçelerine yarar sağlamayı hedeflemektedir. Tüm detaylar düşünülerek herhangi bir sorun karşısında gerekli düzeltmeler yapılmıştır. Bunların dışında firmaya şikayet, istek veya arzularını bildirmek isteyen kullanıcılar için yukarda belirtilen şikayet hattı hizmete sunulmuştur. Buraya bildirilen tüm şikayetler en kısa sürede çözüme kavuşturulur. Destek hattında aramayı cevaplandıran görevli tüm detaylara hakim olup profesyonel bir ekipten oluşmaktadır. Problem yapılan çağrı bitmeden giderilmeye çalışılır. Giderilememesi halinde çağrı sonlandıktan kısa bir süre sonra kişiye geri dönüş mutlaka sağlanır. Çağrı merkezi hattı 7 gün 24 saat hizmet vermektedir.

Messt şikayet hattı 0850 532 23 80 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

Şikayetlere kalıcı çözümler üretmeyi hedefleyen Messt müşterileri için sorunlarını aktarabilecekleri Messt şikayet hattı telefonunu aktif olarak çalışır durumda tutmaktadır.

Messt Çağrı Merkezi İletişim Numarası Şikayet Hattı

0850 532 23 80

Çağrı merkezi numarası çalışma saatleri içinde iletişime geçebilirsiniz. Messt çağrı merkezi numarasına 0850 532 23 80 numaralı telefondan erişebilirsiniz.

İletişim

E-Posta : destek@messt.org.tr
Telefon : 0850 532 23 80

Arama Terimleri: Messt iletişim bilgileri, Messt telefon no, Messt irtibat tel, Messt canlı destek, Messt müşteri temsilcisi

Yorum Yap