fan sesi nasıl kısılır

Laptop Fanı Çok Ses Çıkarıyorsa Yapmanız Gerekenler

Laptoplar çok büyük bir kitlenin halen tercih ettiği bilgisayar çeşitleri arasında bulunuyor. Kolay taşınabilir ve pratik olması onları tercih edilebilir yapsa da, gürültülü bir şekilde çalışmaları durumu biraz zedeleyebiliyor. Özellikle bazı sorunlardan kaynaklı olarak her zaman duyduğunuz fan sesinin biraz daha çoğaldığını hissedebilirsiniz. Bilgisayardan daha fazla verim almanızı sağlayacak aşağıdaki yöntemler fan sesinin kısılmasına da kesin olarak çözüm sağlayacak.

Arka Plandaki İşlemler

Arka planda biriken ve çalışmaya devam eden işlemler, işlemciyi sürekli olarak kullanmaya devam eder. Bu durum bir süre sonra laptopun aşırı şekilde ısınmasına ve sesli çalışmasına neden olur. Bunu çözebilmek için uygulama yöneticisini kullanarak arka planda çalışan işlemleri kapatmalısınız. Mac kullanıcıları arka plandaki işlemleri etkinlik monitörü üzerinden kapatabilirken, Windows kullanıcılarının görev yöneticisini kullanmaları gerekecektir. Özellikle bu alanı düzenli olarak kontrol etmeniz, fan sesinden kurtulmanız için iyi olacaktır.

Mac Kullanıcıları İçin Sıfırlama İşlemleri

Mac kullanıcılarının dikkate alacağı bu madde, sorunun çözülmesine yardımcı olabilir. Bunun için sistem yönetim denetleyici üzerinden sıfırlama yapmaları gerekecektir. SMC ve PRAM birimlerinin sıfırlanması fanın daha sessiz kalmasına karşı doğru bir adımdır.

Bilgisayar Temizliği

Toz ve döküntüler hava akışının azalmasına neden olur. Bu nedenle düzenli olarak bilgisayar temizliğinin yapılmasında fayda vardır. Tabi bilgisayar temizliği yapabilmek için cihazın garanti kapsamında olmaması gerekiyor. Cihazın içinin açılması, cihazı garanti kapsamının dışına atarken bu durum başınızı ağrıtabilir. Bu nedenle garantisi olmayan cihazlar için uzmanlardan yardım almanız daha iyi olacaktır.

Yazılım Kullanın

Üçüncü parti yazılımlar fan sesinin önemli ölçüde azalmasına yardımcı olabilir. Tabi fanın var olan hızını düşürmek bilgisayarın ısınmasına neden olacak bir harekettir. Bun edenle programları kullanmadan önce biraz daha dikkatli olmanızı tavsiye ederiz. Çalışma ömrünün azalmaması için daha sağlıklı karar vermeniz gerekiyor. Eğer bu yöntemleri denediniz ama sorun halen devam ediyorsa, o zaman bundan kurtulabilmek adına teknik servisin yolunu tutmanız gerekir. Cihazın sorununun daha çok donanım kaynaklı olduğu kesindir. Herhangi bir parça değişiminden sonra bilgisayar rahatsız edici fan sesinden kurtulabilir.

Yorum Yap