kaybolan iphone nasıl bulunur

Kaybolan İphone Nasıl Bulunur?

Her geçen gün özellik açısından biraz daha geliştirilen İphone telefonlar artık kullanıcıların çoğu ihtiyacına cevap vermekte olan cihazlar olarak ön plana çıkıyor. Telefon konusunda en çok sıkıntı çıkaran durumlardan birininde kaybolma ve çalınma durumlarının olduğu bellidir. İşte İphone model bir telefonunuzun kaybolma durumunda artık biraz daha kolay bir şekilde cihazı bulabileceğinizi belirtmemiz gerekir. Bu adımlara dikkat ettiğinizde hem bir servet döktüğünüz İphone telefonu rahatlıkla bulabilir, hemde verilerinizin kötü niyetli kişilerin eline geçmesine engel olabilirsiniz.

Akıllı telefonda yer alan bir özellik bu konu hakkında yönelmeniz gereken özelliklerden biridir. Find my İphone özelliği eğer aktifse o zaman cihazın konumunu çok rahat bir şekilde İcloud üzerinden tespit edebilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

Daha önceden telefonunuzda yer alan Find my İphone/telefonumu bul seçeneğini aktif hale getirdiyseniz bu adımları uygulamanız gerekiyor.

  • Bilgisayarınızda kullanmış olduğunuz tarayıcıya girerek buradan İcloud.com sitesine ulaşın. Siteyi açtıktan sonra Apple hesabınızla birlikte oturum başlatın.
  • Arayüze gelerek buradan all devices yazısına tıklayın.
  • Konumunun tespit edilmesini istediğiniz cihazın üstüne gelerek buradan telefon modelinizi seçin.
  • Eğer cihazda mobil veya wifi yoluyla internet kullanılıyorsa, o sırada karşınıza gelecek haritada cihazın tam olarak şuan nerede olduğunu görebilirsiniz.

Dilerseniz güvenlik için cihazınızda bilgileri silebilirsiniz. Bu adımdan sonra telefonu çalan kişiler özel bilgilerinize ulaşamaz. Bu adımıda yaparak cihazı daha iyi bir hale getirmeniz tavsiye edilir. Bunun için yapmanız gereken şey ise yine İcloud.com adresini ziyaret etmektir. Burada açtığınız oturum sonrasında all devices seçeneğine yönelin. Verileri silmek istediğiniz cihazı seçerek ‘’erase device’’ yazısına tıklayın. Bu adımları yaptıktan sonra büyük bir ihtimalle telefonu bulma ve verileri silme isteğinizde bir sonuca varırsınız. Ama nadir olarak bazen telefonu bulamamanız söz konusu olabilir. Bu tarz sıkıntılı durumlarda Apple’in destek sayfasına durumu bildirmeniz gerekiyor. Buradan konunun tüm detaylarını öğrenebilir yapabileceğiniz şeyleri kapsamlı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda kayıp çalıntı ihbarlarını e-devlet sitesi üzerinden de yapabilmeniz mümkündür. Bu tarz durumlarda fazla zaman kaybetmeden BTK’ye bildirim yapmanız iyi olacaktır.

Yorum Yap