laptop seçimi

Laptop Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Laptoplar günümüzde oldukça geniş bir çeşitliliğe sahiptir. Durumlar böyle olunca da, bilgisayar kullanıcısı bireyler laptop konusunda seçim yapmakta bir hayli zorlanırlar. Peki laptop alırken gerçekten neye dikkat etmeliyiz? İşte mutlaka gözden geçirmeniz gereken o detaylar:

İhtiyaçları Gözden Geçirin

Aslında tüm teknolojik ürünlerde geçerli olan bu detay, laptop konusunda da karşımıza çıkıyor. Almak istediğiniz bilgisayarı oyun oynamak için mi, yoksa sadece internette gezinmek için mi alacaksınız buna bakmanız çok önemlidir. Eğer sadece internet gezintisi için bilgisayar arıyorsanız, bütçenizi fazla zorlayarak üst modellere bakmanıza gerek yoktur. Zira herhangi bir giriş modelide ihtiyaçlarınızı fazlasıyla karşılar. Eğer amacınız grafik programlarını çalıştırmak ve oyun oynamaksa o zaman sıradan bir bilgisayardan memnun kalmayacağınızı belirtmek gerekiyor.

İşlemci Seçimi

Öte yandan bilgisayarın sahip olduğu işlemci konu hakkındaki en önemli detaylardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Performansın sıkıntı çıkarmamasını istiyorsanız, o zaman tercihinizi iyi işlemciye sahip olan bir modelden yana yapmanız iyi olacaktır.

RAM

Özellikle laptoplarda diğer öne çıkan özelliklerden biride Ram’dir. Eğer bilgisayar üzerindeki tüm işleri rahat bir şekilde yönetmek istiyorsanız sizin için en ideal olan RAM boyutunun 4 GB olduğunu belirtmek gerekiyor. Bundan daha düşük yaptığınız seçimler ileride sıkıntı çekmenize neden olabilir.

Boyutlar

Sürekli yanımızda taşımak zorunda olduğumuz laptoplarda boyutlarda azımsanmayacak özellikler arasında bulunuyor. Özellikle sürekli seyahat halindeyseniz tercihinizi daha ince ve küçük boyutlara sahip olan bir modelden yana yapmanız uzun zaman boyunca rahat bir seyahat imkanı verebilir. Tabi kendi ihtiyaçlarınızı da gözden geçirerek yapacağınız işlere göre doğru bir karar vermeniz gerekiyor.

Fiyat ve Performans Uyumu

Karşılaştırma yaparak cihazın vereceğiniz parayı ne kadar hakettiği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Özellikle internette yer alan online alışveriş mağazaları bu konuda işinizi görecektir. Buna göre sizin yapacağınız seçimden daha uygun fiyatlara yönelerek performans olarakta daha beğendiğiniz sonuçlar alabilirsiniz.

Yeni Teknoloji

Son olarak alacağınız laptopun teknoloji konusunda sınıfta kalmaması gerekiyor. Yeni özelliklere sahip olması şart olurken bu sayede zamanın gerekliliklerini de yine bu bilgisayar aracılığıyla en iyi şekilde kullanabilmelisiniz.

Yorum Yap