facebook hesabı geri alma

Facebook Hesabınız Çalındıysa Ne Yapmalısınız ?

Facebook hesabının çalınması, internet aleminde başımıza gelebilecek en kötü olaylardan biridir. Özellikle kullanıcıların dikkatsizliğinden dolayı meydana gelen bu talihsiz olay, pek çok insanın uzun zaman boyunca sıkıntı çekmesine neden olabilir. Bu tarz olayların meydana gelmemesi için, kullanıcıların dikkat etmesi gereken pek çok durum vardır.

Facebook Hesap Güvenliği İçin Bunlara Dikkat

Facebook hesabım çalındı nasıl alırım sorusunu hiç sormamanız için, belli başlı önlemleri almanız gerekiyor. Bunlara sürekli olarak devam ettiğinizde, daha güvenilir bir hesabın oluşması da kaçınılmaz olacaktır.

  • Güvenlik için şifre çok önemlidir. Ardışık rakam ve sayılardan oluşan bir Facebook şifresi kullanırsanız, hesabınızın çalınma ihtimalini de arttırmış olursunuz. Bu nedenle basit diye tanımlanan şifrelerden mümkün olduğu kadar kaçınmanız gerekir.
  • E-posta görünümünü kapatmak, güvenliği sağlayacak adımlar arasındadır. Bu adımı yaparsanız, arkadaş olmadığınız kişilerin e-postanızı görmesini engelleyebilirsiniz.
  • Hesabınızı mutlaka bir cep telefonuna bağlamanız önerilir. Bu sayede hesabınızın çalınma gibi bir durum olduğunda, bu telefona kod gönderilecektir.

Hesabınız Çalındıysa Bunları Yapın

Facebook hesabını geri alma için ilk olarak facebook.com/hacked adresini ziyaret edin. Buradan hesabınıza uygun olarak bir seçeneği işaretlemeniz gerekir. Eğer listede soruna uygun bir seçenek yoksa, bunu kendiniz de belirtebilirsiniz. Daha sonra Facebook’a kendinizi tanıtmanız gerekecektir. Bunun için karşınıza gelen sayfadan kayıtlı olan e-posta, telefon ve hatırlıyorsanız kullanıcı adını girin. Ardından ara yazısına tıklayarak, hesabınızı bu şekilde bulmaya çalışın.

Hesabınızı bulduktan sonra bu kısımdan hesaba ait olan bir şifre girmeniz gerekecektir. Eğer yeni şifrenizi hatırlamıyorsanız eski dönemde kullandığınız bir şifreyi de bu alana girebilirsiniz. Bu kısımdan hesabınızın bağlı olduğu e-posta ile şifrenizi sıfırlayabilirsiniz. E-posta adresine gelen güvenlik kodunu facebook ekranına girerek devam seçeneğine tıklayın.

Bu kısımdan sonra karşınıza hesabını güvene al seçeneği gelecektir. Devama tıkladığınızda hesabınız için yeni bir şifre belirleyebilirsiniz. Aynı zamanda diğer bilgisayarda oturum açan kişilerinde oturumunu bu şekilde sonlandırabilme gibi bir şansınız vardır. Hesabınızı güçlendirmek adına, telefon numarası da ekleyerek bir daha bu tatsız olayın yaşanmamasını sağlayabilirsiniz.

2 Yorum

  1. aytensen çabukyürür 1 Aralık 2019
  2. Baver 20 Şubat 2021

Yorum Yap