chrome özellikleri

İşleri Hızlandıracak Chrome Özellikleri

Günümüzün en çok kullanılan tarayıcılarından biride Google Chrome olarak biliniyor. Bu tarayıcıya özel olarak hergün birbirinden farklı yenilikler denenmeye devam ediyor. Özellikle bunlar sayesinde performans ve hız açısından biraz daha iyileşmeler elde edildiğini belirtmek gerekir. Aşağıdaki özellikleri kullanarak tarayıcınızı her zamankinden daha hızlı bir şekilde kullanabilir ve bu sayede performansı biraz daha arttırabilirsiniz. İşte günlük olarak çok sık kullanacağınız o özellikler:

Sekme/Pencere Kapatma

Sekme ve pencereler bazen arka plana birikerek internet gezintilerinin biraz daha ağır olmasına neden olabilir. Bu tarz olumsuz durumlarda yapmanız gereken şey, bu kısayol üzerinden bunları kapatmaktır. Bunun için #enable-fast-unload özelliğini tarayıcınız üzerinden aktif hale getirmeniz gerekiyor. İşlemin Mac, Linux, Windows ve Android işletim sistemine sahip olan cihazlarda işe yaradığını belirtmemiz gerekir. Bunun yanında sekmeleri bellek üzerinden kaldırmak isterseniz bunun içinde otomatik sekme silme özelliğini aktif hale getirmelisiniz.

İndirmeleri Devam Ettirme Özelliği

Bazen Google Chrome üzerinden bir şey indirmek istediğinizde internette kopukluklar meydana gelirse, dosya indirmeside başarısız olarak sonuçlanacaktır. Bu özellik üzerinden dosyaları indirmeye kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey ‘’indirmeyi devam ettirmeyi etkinleştir’’ özelliğini açmaktır. Bu sayede download işlemleri kaldığı yerden sorunsuz bir şekilde devam edecek.

Bellek Kullanımını Öğrenmek

Chrome üzerinden devamlı olarak açmış olduğunuz sekmelerin ne kadar yer kapladığını öğrenmek isterseniz, bu özelliği kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu sayede sekmelerin kullanmış oldukları ram miktarına göre bunları kapatmayı seçebilirsiniz. Bu işlemi yapmak için about:memory komutunu kullanmanız gerekir.

Tarayıcıları Eşitleme

Özellikle birden fazla cihaz üzerinde bu tarayıcıyı kullanıyorsanız, bu özellikten yararlanmanızı tavsiye ederiz. Bu eşitleme işlevini kullanabilmek için yapmanız gereken şey chrome://sync komutunu kullanmaktır. Bu adımdan sonra tarayıcılarla ilgili oldukça ilginç şeyler öğrenebilirsiniz.

Ağ Bilgisini Öğrenme

Ağ ile ilgili detayları öğrenmek için tarayıcı üzerinden bazı komutları girmeniz yeterli olacaktır. Bunlar üzerinden Proxy, ağ bilgileri, DNS gibi her türlü veriyi öğrenebilirsiniz. Bu özelliği kullanabilmek için yapmanız gereken şey about:net komutunu tarayıcı linkine yazmaktır. Bu sayede tüm bilgileri buradan takip etmeye başlayabilirsiniz.

Yorum Yap