yeni pc alınca neler yapılmalı

Yeni Bilgisayar Aldığınızda Mutlaka Yapmanız Gereken Şeyler

Yeni bir bilgisayar aldığınız zamanlarda bazı durumlara dikkat ederseniz bilgisayardan aldığınız verimi biraz daha arttırmanız mümkün olacaktır. İşte yeni kullanıcıların mutlaka dikkat etmesi gereken o çok önemli noktalar:

Antivirüs Seçimi

Bilgisayar aldığınızda Windows’a yüklü olarak Windows Defender güvenlik programıda gelmiş olacaktır. Oldukça güçlü bir program olan Defender, tek başına kötü niyetli yazılımları etkisiz hale getirmekte ne yazık ki iyi değildir. Bu nedenle mutlaka ek programlarında bilgisayarınızda yer alması gerekiyor. Ürünü aldığınızda ilk olarak lisanslı bir virüs programı yükleyerek, çevrimiçi yaptığınız işlemleri biraz daha güvenli bir hale getirebilirsiniz.

Sürücü Güncellemesi

Satın aldığınız bilgisayarın mutlaka sürücü tarihlerinin kontrol edilmesi gerekir. Otomatik olarak bu sürücüleri tarayarak bu sayede güncellenmesi gerekenleri rahatlıkla bulabilirsiniz. Daha iyi bir PC performansı için bu işleme mutlaka ihtiyaç vardır. Aksi halde bazı özelliklerin istediğiniz hızda çalışması mümkün değildir.

Yedekleme İşlemleri

Verilerinizin daha güvenli bir şekilde tutulabilmesi için mutlaka yedekleme işlemlerinin yapılması önerilir. Hayat kurtarıcı olan bu işlem özellikle daha önceki verilerini kurtarmak isteyen kullanıcıların mutlaka başlatması gereken bir yöntemdir.

Tarayıcı Seçimleri

Windows bilgisayarlarının tümü İnternet Explorer kurulu bir şekilde karşınıza gelecektir. Yavaşlık ve takılma sorunlarıyla nedeniyle pek çok kullanıcının şikayetini alan İnternet Explorer kullanmak istemediğiniz bir tarayıcı olursa, o zaman tercihinizi başka güvenilir tarayıcılardan yapabilirsiniz. Chrome, Firefox, Opera gibi tarayıcılar hız ve performans açısından internet gezintilerinin biraz daha iyi olmasını sağlayacak seçeneklerdir.

Performans Araçları

Bilgisayarı düzenli bir şekilde kullandığınızda pek çok sayıda uygulama yükleyip sildiğinizde, sistemin eskiye nazaran biraz daha yavaş çalıştığını fark edebilirsiniz. Bu sorunun önüne geçebilmek adına bir performans ve hız aracından yararlanarak sistemin biraz daha hızlı bir şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz. Bu programlar sayesinde tek tıkla bilgisayarı daha hızlı bir hale getirebilir ve tüm gereksiz verilerin tek tıkla hızlı bir şekilde temizlenmesine neden olabilirsiniz.

Windows Update

Windows güncelleştirmeleri güvenlik ve hız açısından mutlaka yapmanız gereken işlemler arasındadır. Bunların yapılması biraz zamanda alsa mutlaka ihmal etmemeniz gereken durumlar arasında bulunuyor.

Yorum Yap