google chrome nasıl hızlandırılır

Google Chrome Nasıl Hızlandırılır?

Google Chrome, en çok kullanılan internet tarayıcılarının başında geliyor. Her açıdan kullanıcıları memnun edecek özelliklere sahip olan bu tarayıcı, hız konusunda da rakipsiz bir performans sunuyor. Tabi zaman geçtikçe kullanıcılar tarayıcının hızının biraz daha yavaşladığını fark edebilir. Kullanıcı hatasına bağlı olarak gelişebilen bu sorunu çözebilmek için bu yollara başvurmanız kesin olarak çözüm almanızı sağlayacaktır.

Varsayılan Değerlere Sıfırla

Tarayıcının adres çubuğuna gelerek buraya chrome://flags terimini yazın. Daha sonra gelen pencerede tümünü varsayılan değerlere sıfırla butonuna basın. Bu işlemi yaparken dikkatli davranmanız gerekiyor. Aksi halde tüm tarayıcı verilerinizi silebilmeniz söz konusu olabilir.

Yer işaretleri

Bazen favori olarak işaretlediğiniz sitelerin sayısında farkında olmadığınız şekilde büyük bir artış görülebilir. Bunları düzenli olarak temizleyerek gözle görülür şekilde tarayıcının daha hızlı olmasını sağlayabilirsiniz. Bunu yapabilmek için yer işaretleri menüsüne giriş yaparak, buradan silmek istediğiniz sitenin üstüne sağ tıkla sil yapmanız gerekiyor.

Eklentileri Gözden Geçirin

Yüklediğiniz eklentiler tarayıcının normalden daha yavaş çalışmasına neden olabilir. Özellikle işe yaramayan eklentileri silmeniz doğru bir adım olacaktır. Chrome araçlar menüsünden uzantılara giriş yaparak, tarayıcıdaki tüm eklentileri görebilirsiniz. Bunları silebilmek için yanındaki çöp kutusunu işaretlemeniz yeterli olacaktır.

Adwcleaner Kullanın

Sistemde yer alan bazı kötü niyetli yazılımlar başta tarayıcılar olmak üzere, daha yavaş bir sistemi ortaya çıkarabilir. Bunları temizlemek için tarayıcılar için ideal olacak Adwcleaner veya benzeri uygulamalardan yararlanabilirsiniz. Uygulamayı başlattığınız an otomatik bir şekilde arama yaparak tüm sistemin kapsamlı bir şekilde taranmasını sağlayacaktır.

Tarama Geçmişini En Baştan Silin

Günlük olarak onlarca arama yapıyoruz. Bunlar tarayıcıda sürekli olarak kayıt altına alınmaya devam ediyor. Bir süre geçtikten sonra ise tarayıcının eskiye nazaran daha kötü bir performans sunmasına neden olur. Bu tarz sorunun önüne geçebilmek adına ayarlar menüsü üzerinden tarayıcı geçmişini en baştan silmeniz tarayıcının daha hızlı çalışmasına neden olacaktır.

Chrome’u Yeniden Yükleme

Bütün adımları denediniz ve halen beklediğiniz gibi sonuçlar alamadıysanız, o zaman uygulamayı silip yeniden kurmanız istediğiniz gibi sonuç verebilir. Uygulamayı kurmadan önce program kalıntılarını temizlemeniz iyi olacaktır.

Yorum Yap