iphone x home tuşunu geri döndürme

İphone X Home Tuşu Nasıl Geri Getirilir?

İphone X, Apple’ın 10. Yıla özel olarak çıkardığı telefon olarak raflardaki yerini aldı. Belki de çoğu kullanıcının uzun zamandan beri beklediği çerçevesiz model bu kez hayata geçirilmişti. Tabi telefonun ön yüzü sadece ekrandan meydana getirildiği için, home tuşlarına da veda etmemiz söz konusu olmuştu.

Pek çok kullanıcının sıkıntılı bulduğu bu durum, onlara göre telefon kullanımını biraz daha zor bir hale getiriyor. Bazı işlemleri yaparak İphone X home tuşunu geri getirme mümkün oluyor. İşte ekranda home tuşunun olmamasına alışamayanlar için uygulanabilir alternatif yöntemler:

Sanal Home Tuşu

Yeni İphone modeli göze hoş gelen detaylara sahip olsa da, home tuşunun olmaması günlük işlerin alt üst olmasına neden olabilir. Apple, lansmanı sırasında kullanıcıların bu şekilde daha rahat bir kullanım elde edeceğini belirtse de, işler kullanıcıların tarafında pek öyle olmamış gibi gözüküyor. Bu şekilde şikayetleri oluşan kullanıcılar ise cihazlarına kuracakları sanal home tuşları ile eski İphone görüntüsünü geri getirebilir.

Nasıl Açılır?

Bazı İphone kullanıcılarının genel olarak home tuşu bozulduktan sonra yöneldiği bu özellik İphone X’te de bulunuyor. Bu özelliği aktif edebilmek için öncelikle ayarlar menüsüne giriş yaparak, genel ve erişebilirlik adımlarını izlemeniz gerekir. Erişilebilirlik menüsünü açtıktan sonra karşınıza AssistiveTouch seçeneği gelecektir. Bunu açık hale getirdiğinizde sanal tuş karşınıza gelmiş olur. Bunun yanında daha şeffaf görünmesini isterseniz, yine menü üzerinden bu şeffaflık ayarını yapabilirsiniz.

Nasıl Kullanılır?

Sanal tuşu aktif ettikten sonra bu tuşun hemen yanında cihaza ait olan diğer uygulama butonlarını görebilirsiniz. Daha kontrollü bir şekilde cihazınızı kullanmayı sağlayacak bu tuş fonksiyonlarını isterseniz pasif hale getirerek, sadece home tuşu işlevinde kullanabilme şansınızda vardır. Eğer bu tuşa daha fazla kısa yol eklemek isterseniz yine ayarlar menüsüne giriş yaparak buradan home tuşunu özelleştir yazısına ulaşmanız gerekiyor. Hemen ardından istediğiniz uygulamaya daha kısa yoldan ulaşmak için bu sanal tuşa ekleyebilirsiniz.

Bu yöntemin dışında güvenilir şekilde home tuşunu geri götürebilmek mümkün değildir. Sadece İphone X gibi tuşsuz telefonlarda değil, aynı zamanda diğer İphone modellerinde daha rahat bir telefon yönetimi için yine aynı menü üzerinden bu özelliği açabilirsiniz.

Yorum Yap