facebookta canlı yayın nasıl yapılır

Facebook’ta Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

Canlı yayın, sosyal medya siteleri arasında en çok kullanılan özelliklerden biri haline geldi. Bu özellik sayesinde hikayelerin aksine birebir şekilde kişilere canlı yayın yapılabiliyor. Nice sosyal medya sitesinin pabucunun dama atılmasına neden olan bu özellik, Facebook’ta da geçtiğimiz dönemlerde yerini almıştı.

Son derece basit ve anlaşılır bir yapıya sahip olan bu sistem, Facebook üzerinden canlı yayın yapmaya imkan tanıyor. Bu sayede tek ekran altında takipçilerinizi  toplamaya başlayabilirsiniz. Burada canlı yayın yapabilmek için Facebook tarafından sunulan bazı şartların olduğunu belirtmek gerekiyor. Özellikle onaylanmamış bir hesaba sahipseniz, canlı yayının mümkün olmadığını söylememiz gerekir. Hesabınızı onayladıktan sonra istediğiniz süre boyunca sizde anında canlı yayın açabilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

İlk adım olarak Facebook uygulamasına giriş yapmalısınız. Klasik olarak paylaşım yapmak için geldiğiniz alana yönelin. Bu kısma geldiğinizde karşınıza yer bildirimleri ve emojiler gelecektir. Bunların yanında canlı yayın anlamına gelen bir kamera simgesi göreceksiniz. Buna tıkladığınızda canlı yayın için bir başlık seçmeniz gerekir. Başlığı bu alana girdikten hemen sonra kameranız açılarak canlı yayına geçiş yapabilirsiniz. Aynı zamanda bu alanda canlı yayına kimlerin katıldığını da  görebilirsiniz.

Yayını başlattıktan sonra kamera tercihini de buradan ayarlamanız mümkündür. İster ön kamera üzerinden, isterseniz de arka kameranızı kullanarak canlı yayını bu şekilde ayarlayabilirsiniz. Karşılıklı bir şekilde canlı yayın sürüp tamamlandıktan sonra, çekmiş olduğunuz bu canlı yayın arşivinize tıpkı bir video gibi kalmış olacaktır. Daha sonra bu videoyu izlediğinizde yayın sırasında gelen tüm yorumlarıda eksiksiz bir şekilde takip edebilirsiniz.

Canlı yayınları takip etmek isterseniz, ister bilgisayar istersenizde cep telefonlarını kullanabilirsiniz. Aynı zamanda kişilerin profili üzerinden daha önce yapılan canlı yayınları da eksiksiz bir şekilde izleme şansına erişebilirsiniz. Eğer sevdiğiniz kişilerin canlı yayınlarını kaçırmaktan şikayetçiyseniz bu durumunda çözümü vardır. Sürekli olarak canlı yayın bildirimi alarak sevdiğiniz kişilerin her yayınını bu şekilde takip edebilirsiniz. Bunun için abone ol tuşuna tıklayarak o kişiye abone olmanız yeterli olacaktır. Bu durumdan sonra ekranınızda bildirimin çıkması söz konusu olur.

Yorum Yap