internet güvenliği

İnternette Yapılmaması Gereken Hatalı Davranışlar

Günümüzde hemen hemen her evde bilgisayar bulunuyor. İnternetle birlikte günlük işlerinde en kolay şekilde atlatılması mümkündür. Alışveriş işlemleri, sosyalleşme, çalışma, satış vs. gibi pek çok konu saniyeler içinde buradan yapılabilir. Tabi internetin bu kadar çok çeşitli işleme elverişli olması, bazı büyük sorunlarıda peşinde getiriyor. Bu nedenle güvenliğiniz için bazı adımlara mutlaka dikkat etmeniz gerekiyor. İşte internet aleminde verilerinizin korunması için mutlaka uzak durmanız gereken sorunlar:

Ortak Wifi Bağlantıları

Pek çok yerde ücretsiz wifi bağlantılarının var olduğunu görebilirsiniz. Aslında bu gördüğünüz ücretsiz wifi bağlantıları sandığınız kadar sorunsuz olmayabilir. Bazen kötü niyetli kişiler bu ortak ağlar üzerinden insanları tuzağına düşürmeye çalışabiliyor.

Bunlar üzerinden banka hesap bilgilerinizi girmeniz veya çeşitli alışverişler yapmanız uzun zaman boyunca başınızın ağrımasına neden olabilir. Bu nedenle mümkün olduğunca bu tarz ağlardan kaçınmakta yarar var.

Sosyal Medya Sitesi Ayarları

Sosyal medya siteleri istediğiniz gibi gizlilik ayarları yapmanıza izin vermektedir. Eğer bu ayarlar menüsü üzerinden bu işlemleri yapmazsanız, bunlar varsayılan olarak belirlenir. Yani pek çok kişinin paylaştıklarınızı rahatça görebileceği anlamına gelecektir. Bu nedenle mutlaka bunları kontrol ederek, ayarlarınızı doğru bir şekilde yapmanızda yarar var. Gizlilik ayarlarını yapsanız bile bunları düzenli bir şekilde kontrol etmeyi ihmal etmemelisiniz. Zira sosyal medya siteleri bunlar üzerinde sürekli bir değişikliğe gittiğinden dolayı, istemediğiniz konuları burada görmeniz mümkün olabilir.

E-Postalar

Yıllardan beri e-postalar için kullanıcılara gerekli tembihler yapılmasına karşı, pek çok kullanıcı bu tuzağa düşmeye devam ediyor. Özellikle mail yoluyla hack olayları çok fazla olduğundan dolayı, kullanıcılara bu konuda çok fazla görev düşüyor. Her gelen mail içeriğinin açılması verileriniz için bir tehlike oluşturabilir. Aynı zamanda hesaplarınızın çalınması, önemli verilere ulaşılması bu adımdan sonra mümkün bir hale gelecektir. Eğer güvenliğinizi önemsiyorsanız, şüphe duyduğunuz mailleri açmayarak bunları doğrudan silmenizde fayda var.

Parola Oluşturucu Kullanın

Bazı internet kullanıcıları parolalar için basit kararlar verebiliyor. Bu durum kötü niyetli kişiler tarafından hesapların daha çabuk ele geçirilmesine neden oluyor. Eğer parola oluşturma konusunda zorluk yaşıyorsanız bir parola oluşturucu kullanarak bu şekilde sorunu giderebilirsiniz.

Yorum Yap