güvenlik adımları

Düzenli Olarak Yapmanız Gereken Güvenlik Kontrolleri

Güvenlik konusu tüm cihazlar için oldukça önemli olan konulardan biridir. Mutlaka dikkat edilmesi gereken bu konu bir süre sonra kullanıcılar için oldukça zor bir görev haline gelebilir. Ancak güvenlik kontrollerini belirli zamanlarda, belirli işlemlerle sınırlandırmanız aslında yeterlidir. Aşağıdaki adımlara dikkat ederek bundan sonraki dönemlerde güvenlik konusundaki bütün endişeleri bitirebilirsiniz.

Güncelleme Kontrolü

Güncellemeler cihazın güvenliği açısından gerekli olan şeyler arasındadır. Bu sayede eskiye nazaran daha güvenli bir cihaz elde edebilirsiniz. Yeni yayınlanan güncellemeler cihaz güvenlik açıkları, sorun düzeltmelerini kapsadığından dolayı bunları ertelemek cihazınızın tehlike altında bulunduğuna işarettir. Bu nedenle bunların takibini yaparak, cihazın güncel olduğundan emin olmalısınız.

Parola Kontrolü

Hesaplarınızı daha güvenli bir şekilde tutmak istiyorsanız, kullanmış olduğunuz parolalar çok büyük bir önem taşır. Kısa ve ardışık harflerden oluşan şifreler gerekli olan güvenlik için yeterli olmayacaktır. Eğer eskisinden daha güçlü bir şifre oluşturmak istiyorsanız, bunun için şifre oluşturma uygulamalarından birini kullanabilirsiniz. Yine bu işlemi kendiniz yapmak istiyorsanız mutlaka harf, özel karakter, semboller, büyük-küçük harflerden oluşan bir şifre belirlemeniz daha iyi olacaktır.

Site Gizlilik Ayarlarını Denetleme

Sosyal medya hesaplarınızın kontrolünü düzenli bir şekilde yapmanız gerekiyor. Belkide kullandığınız bu hesapla birlikte daha fazla insana özel verileri paylaşıyor olabilirsiniz. Özellikle paylaşım ayarlarını kontrol ederek bu konuya başlamakta yarar var. Facebook ve Twitter gibi sitelerde gizlilik ve ayarlar bölümü üzerinden hesabınızla ilgili gerekli olan tüm güncellemeleri yapmaya başlayabilirsiniz.

Çalışan İşlemler

Bilgisayarınızda çalışmakta olan her işlemin tam olarak gerçek amacını bilmenizde fayda vardır. Bu nedenle ara sıra uygulamaları kontrol etmekte yarar var. Bunun için görev yöneticisini başlatarak işlemler sekmesinde yer alan uygulamalara gözatabilirsiniz. Eğer Mac işletim sistemini kullanıyorsanız, Command ve space tuşları üzerinden etkinlik monitörünü açmanız gerekir. Burada arka planda çalışmakta olan tüm işlemleri net bir şekilde görebilirsiniz.

Zararlı Yazılımlar

Bilgisayarınızda var olan kötü amaçlı yazılımlar bazen tarafınızca fark edilmeyebilir. Özellikle lisanslı bir antivirüs programı kullanarak bunların tespitini tam olarak yapmaya başlayabilirsiniz. Bu sayede kötü niyetli yazılımların tespitini yapmanız ve bunları etkisiz hale getirmeniz mümkün olacaktır.

Yorum Yap