facebook güvenliği nasıl sağlanır

Facebook ve Twitter’da Asla Paylaşmamanız Gereken Şeyler

Günlük olarak çok sık bir şekilde kullandığımız sosyal medya hesapları aslında bazen son derece tehlikeli bir hal alabiliyor. Sadece iyi zaman geçirmek için girdiğimiz Facebook ve Twitter gibi yerlerde bazı bilgileri paylaşmanız zarar görmenize neden olabilir. Bu nedenle paylaşım yaparken pişman olmamak adına bunlara gözatmakta yarar var.

Hırsızlara Dikkat

Hırsızlar bazen Facebook kullanıcılarının tatilde olmasını fırsat bilerek bu durumu kullanıyor. Bu nedenle tatil gibi konularda biraz daha dikkatli olmakta fayda var. Sadece ‘’arkadaşlara açık’’ şekilde paylaşım yapmanız bu nedenle daha iyi olacaktır.

Paylaşımlar

Her ne kadar özgür bir platformda olduğunuzu düşünseniz de, yaptığınız paylaşımlar bir süre sonra başınızın ağrımasına neden olabilir. Özellikle eşiniz, arkadaşınız, akrabanız, patronunuz bunları görebileceğinden biraz daha sınırlı bir şekilde hareket etmekte fayda var. Her paylaşımı bu nedenle biraz üstünde düşündükten sonra göndermek iyi olacaktır.

Adres Bilgileri

Facebook, Twitter gibi yerlerde konum paylaşabilme özelliği vardır. Yani bu siteler aracılığıyla adresinizin ne olduğunu çok rahat bir şekilde kötü niyetli kişilere duyurmuş olabilirsiniz. Halka açık yerler haricinde ev veya iş gibi yerlerin paylaşılmaması bu yüzden önemli bir durumdur.

İtiraflar

Yaptığınız yasadışı işleri bu sosyal medya hesapları aracılığıyla duyurmaya çalışmanız uzun zaman boyunca sıkıntı çekmenize neden olabilir. Örneğin trafikte hız sınırını aşarak bunu sosyal medya sitelerinden birine yükleyen kişilerin bundan pişman olabilme ihtimali vardır.

Pişman Olmayacağınız Paylaşımlar

Yapacağınız paylaşımları bundan bir süre sonra geçtikten sonra kötü bir şekilde hatırlamamak için, mutlaka iyi bir şekilde seçmeniz gerekiyor. Özellikle sosyal medya sitelerinde yapacağınız paylaşımları ‘’sadece ben’’ olarak ayarlamanız bile bu konuyu değiştirmeyecektir. Hesabınızın başka kişilerin eline geçtiğini düşündüğümüzde ortaya can sıkıcı tablolar çıkabilir. Bu nedenle utançla hatırlamadığınız paylaşımlar yapmamanız daha iyi olacaktır.

Din ve Siyasi Konular

Özellikle toplum olarak son derece hassas olduğumuz konularda paylaşım yaparken iki kez düşünmek gerekir. Bazen size doğru gelen bir konunun akıbetini tam olarak kestiremeyebilirsiniz. Pişman olmamak adına bu tarz konulara sınırlı bir şekilde girmek veya hiç girmemek daha iyi olacaktır.

Yorum Yap