icloud hesabı

İcloud Hesabı Nasıl Korunur?

Apple tarafından sağlanan yedekleme hizmetine İcloud adı veriliyor. Firma özellikle en sık kullanılan İpad, İphone, Mac gibi cihazların daha kolay bir şekilde yedekleme yapmasına bu alanda hizmet tanır. Aynı zamanda buranın ücretsiz bir şekilde kullanıldığınıda belirtmek gerekir. Tabi her türlü veri bu alanda olacağı için buranın korunmasına da epey önem vermek gerekiyor. İşte Apple tarafından önerilen kullanıcıların mutlaka yapması gereken o işlemler:

Kompleks Şifreler

Kullandığınız şifre farklı servislerde de kullandığınız şifreyse, o zaman çok büyük bir hatanın içindesiniz demektir. İlk iş olarak şifrenin farklı bir şekilde belirlenmesi çok önemli bir konudur. Yeni alacağınız şifrenin büyük ve küçük harf duyarlı, sayısal karakterli, en az sekiz haneli bir şifre olmasına özen göstermelisiniz. Bu sayede şifrenizi geçmişe nazaran daha güçlü bir şifre haline getirirsiniz.

İki Kademeli Güvenlik

İcloud hesabına girişlerde güvenliği biraz daha iyi bir seviyede tutmak için iki kademeli bir kimlik doğrulama sisteminin kullanılması iyi olacaktır. Eğer hesabınız başka birinin eline geçerse, bu önlem sayesinde bilgilerin korunmasını sağlarsınız. Çünkü bu kötü niyetli kişiler hesap bilgilerine erişmek istediğinde sizin telefonunuza bir kod gönderilmiş olacaktır.

Hesabı Kontrol Etmek

Özellikle bu işlemi düzenli bir şekilde yaparak hesabınızın ne kadar güvenli olduğu konusunu ortaya çıkarabilirsiniz. İcloud hesabınıza başka kullanıcıların giriş yapıp yapmadığını çok rahat bir şekilde anlayabilirsiniz. Bunun için cihaz listesini görüntülemeniz yeterlidir. Bu listede hesabınıza hangi cihazlarda ve hangi tarihlerde girildiğini öğrenmek basit olacaktır.

Şifre Yöneticisi

Günümüzün mobil dünyasında sayısız servisin olduğunu belirtmek gerekir. Özellikle bu servisler için tek bir şifre kullanmak, güvenliğin riske atılmasına neden olur. Bu nedenle her birine farklı bir şifre ayarlamanız sizin yararınıza olacaktır. Özellikle şifre yönetimi uygulamalarından yardım alırsanız, konuyu zorlanmadan kapamanız mümkün olur. Bu uygulamalar şifrelerinizi farklı şekilde oluşturmanıza imkan tanırken aynı zamanda daha kolay hatırlamanıza yardımcı olur.

Mobil Ayarlar

İcloud senkronizasyonuna dikkat etmeniz önemli konular arasındadır. Bu özellik açık olduğu sürece direk olarak çekmiş olduğunuz fotoğraflar hesabınıza aktarılır. Bu durum bazı zamanlarda güvenlik sorunlarını ortaya çıkarabilir.

Yorum Yap