çalınan telefonda whatsapp hesabını koruma

Çalınan Telefonda Whatsapp Hesabı Nasıl Korunur?

Whatsapp, zamanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulamaları arasında ilk sıralardadır. Güvenli ve ekonomik iletişim için kullanılan Whatsapp, her geçen gün bu özellikleri nedeniyle kullanıcı sayısını arttırıyor. Özellikle çalınma veya kaybolma gibi durumlar kullanıcılar tarafından sıkça duyulan şikayetler arasındadır. Bu tarz bir durumla karşılaşıldığında kullanıcılar son derece çaresiz hissedebilir. Bu tür tehlikeli durumlarda hesabınızın ve verilerinizin kötü niyetli kişilere geçmemesi için bu adımları uygulamanız gerekiyor.

Sim Kartı Kilitleyin

Telefonunuz çalındıktan sonra fazla vakit kaybetmeden kullanmış olduğunuz operatörle bağlantıya geçmelisiniz. Durumu bildirerek SIM kartınızı kilitlemek istediğinizi söyleyin. Böyle bir durum olduğunda telefonunuzda hesabınızı onaylamanız mümkün olmayacağından dolayı eski telefonunuzda bu hesabın kullanılması mümkün değildir.

  • Bu adımdan sonra Whatsapp iletişim mailini kullanarak çalınan/kaybolan telefon ibaresini kullanarak durumu yetkililere bildirmelisiniz.
  • Bunun yanında operatörle iletişime geçerek aynı numaralı bir sim kart çıkarabilirsiniz. Bu sayede eski kullandığınız hatta tamamen devre dışı kalmış olacaktır.
  • Eğer iletişim kanalına bu tarz çalınma durumunu bildirmezseniz, kötü niyetli kişilerin wifi üzerinden de hesabınızı kullanabileceklerini unutmamalısınız. Bu nedenle telefonunuz çalındığı sırada ilk olarak yapmanız gereken işlem bu olmalıdır.
  • Eğer daha önceden Google Drive üzerinden sohbet yedeklemesi yaptıysanız, bugüne kadar olan tüm sohbetleri geri alabilme şansınız vardır. Bu yöntemi yapabilmek için her telefon modeline göre farklı bir işlem yapılır. Sahip olduğunuz telefon modeline göre bunları çok rahat bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Hesap Devre Dışı Bırakılınca

Çalınma ve kaybolma durumları için yapılan hesabı devre dışı bırakma işleminde hesabın tamamen silinmeyeceğini belirtmek gerekir. Kişiler hesabınız devre dışı olduğu süre boyunca profilinizi görmeye devam edebilir. Aynı zamanda 30 gün beklemede kalacak mesajlar alabilirsiniz. Bunun yanında grupta kalacağınızı da belirtmemiz gerekiyor. 30 gün devre dışı bırakılan hesabın tamamen silineceğini unutmamalısınız. Eğer bu süreç içinde etkinleştirme olmazsa tüm hesabınızı kaybetme riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu adımları gerçekleştirdikten sonra Whatsapp hesabınızı bu şekilde güvenceye alabilirsiniz. Aksi halde hesabınızı ele geçiren kişiler can sıkıcı sonuçları ortaya çıkarabilir. Bu nedenle hesabınızı mutlaka devre dışı bırakmanızı öneririz.

Yorum Yap