google görsellerden resim kaldırma

Google’dan Kendi Resmimi Nasıl Kaldırırım?

Dünyanın en çok kullanılan arama motoru olan Google’da resminiz mi çıkıyor? Bu bilgiler üzerinden Google görsellerde resminizin çıkmasına tamamen engel olabilirsiniz. Google arama motorunun işleyiş tarzı, web sitelerde bulunan bilgileri tarayarak bunları sırasıyla almaktır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise, resmin hangi siteden alınmış olduğuna bakmaktır. Google’dan resim kaldırmak için, birkaç farklı yöntem bulunur. Bunlardan birini seçerek görsellerden kendi resminizi kaldırabilmeniz mümkündür.

Kendi Bilgilerinizi Silmek İçin Bunları Yapın

Öncelikle kaldırmak istediğiniz resmin veya belgenin kaynak sayfasını kontrol etmeniz gerekiyor. Listelenmiş olan sonuçların üstüne tıkladığınızda, kaynağın ne olduğunu çok rahat bir şekilde görebilirsiniz. Daha sonra Google Search Console adresine giriş yaparak, arama kaldırma formuna ulaşın. Bu formda sizden bazı bilgiler istenecektir. Bunlar isim, soyisim, iletişim maili gibi bilgilerdir. Bunun yanında formun hemen altında silmek istediğiniz URL bilgilerini eklemeniz gerekir. Bunun yanında eğer silinmesini istediğiniz bir dosya bildirmek istiyorsanız, bunu dosya yükle üzerinden yapabilirsiniz. Google veri kaldırma politikaları üzerine, kişisel bilgilerinize dair olan bir durum kaldırılabilir. Aynı zamanda kimlik numaraları,  özel kişilerin kayıtları, kredi kartı numaraları ve imza gibi pek çok şey bu yöntem sayesinde kısa bir süre içinde kaldırılmaktadır. Bunun yanında doğum tarihi, adresler ve telefon numaraları gibi bilgilerinde kaldırılmadığını belirtmek gerekiyor.

Başka Siteden Silinmiş Görseli Arama Sonuçlarından Kaldırma

Herhangi bir siteden sildirmiş olduğunuz resim, bir süre daha Google görsellerde görünmeye devam edecektir. Bu resmi Google görsellerden kaldırmak için, yine aynı platform üzerinden eski içeriği kaldırma sayfasına giriş yapın. Eski içerik URL’si kısmına, URL’yi yapıştırın. Bu adımdan sonra içeriğin kaldırılması için istekte bulunun. Eğer bu içerik yok tarzında hatalar alıyorsanız, o zaman kaldırma isteğinde bulun işaretini tıklayın. Bu işlemden sonra bir haftalık süreç içinde, Google görsellerden istediğiniz resim silinmiş olacaktır.

Uygunsuz Fotoğraf ve Videoları Kaldırma

Google, uygunsuz fotoğraf ve videoların internet ortamında daha hızlı yayılmaması için, bunları kaldırmak adına farklı bir adres kurmuştur. Buradaki formu doldurarak, çok kısa süre içinde sonuç alabilirsiniz. Tabi bu formun sadece müstehcen fotoğraf ve videoların silinmesi için kullanıldığını da belirtmek gerekiyor.

One Response

  1. şeyma 5 Nisan 2021

Yorum Yap