google play yavaş inme sorunu

Google Play Yavaş indirme Sorunu Nasıl Çözülür?

Google Play Store, bazen yarattığı uygulama indirme sorunlarıyla uzun zaman boyunca sıkıntılara neden olabiliyor. Özellikle seçmiş olduğunuz uygulamanın indirilmesi için hiçbir engel ortada görünmüyorken bu tarz hatalar almaya başlayabilirsiniz. Yaşanan bu yavaşlık sorunları aslında aşağıdaki durumlara bağlı olarak karşımıza çıkan şeyler arasındadır. Eğer bunları cihazınızda denerseniz Google play yavaş indiriyor tarzındaki durumların yaşanma ihtimali düşebilir.

Önbelleği temizleyin

Önbelleğe bağlı olarak bu tarz bir yavaşlık söz konusu olabilir. Sorunun giderilmesi için iki farklı önbellek temizleme işlemini yapmalısınız. İlk yapacağınız işlem Google play store uygulamasının önbelleğini temizlemektir. Bunun için ayarlar menüsünden uygulamalara ulaşarak, buradan Google Play store uygulamasına tıklamalısınız. Karşınıza depolama ve önbelleği temizle seçenekleri gelecektir. Bu işlemi yaptıktan sonra uygulamanın 100 kb boyutlarına düştüğünü çok rahat bir şekilde görebilirsiniz.

Buna ek olarak yine uygulamalar alanı üzerinden Google Play Hizmetlerine girerek, depolama ve önbelleği temizle işlemlerini gerçekleştirin. Bu işlemi yaptıktan sonrada yine aynı şekilde uygulamanın boyutunun küçüldüğünü fark etmiş olacaksınız.

DNS değiştirme

Eğer Google Play Store yavaşlık sorunu halen çözülmediyse, DNS’yi yapılandırmayı deneyebilirsiniz. Bu sorunu çözmek için aşağıdaki adımları yapmanız yeterli olacaktır. Bunun için öncelikle DNS değiştirici bir uygulamayı cihazınıza indirmeniz gerekiyor. Bu uygulama üzerinden tüm ayarları daha sorunsuz ve hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Zaten telefonunuz rootlu değilse bu işlemi uygulama yüklemeden yapabilmeniz  mümkün değildir. Bu yüzden DNS charger adı verilen uygulamayı yükleyerek, işleme başlamanızı öneririz.

Uygulamaya giriş yaptıktan sonra karşınıza Google, Yandex, özel DNS gibi farklı seçenekler çıkacaktır. Bunlardan istediğiniz birine karar verdikten sonra, tüm ayarlar bu şekilde otomatik olarak alınmaya başlar. Seçiminizi Google DNS olarak yapmanız genel olarak sorunların çözümünü sağlar. Eğer sorun çözülmediyse diğer seçenekleri deneyerek, hız sorunlarına çözüm sağlayabilirsiniz.

Eğer bu adımlardan sonra bile hız sorunları devam ediyorsa, internet servis sağlayıcınızla görüşmeniz gerekiyor. Bazen bu sağlayıcılardan alınan internet hızıyla günlük işlerin yapılması biraz daha sıkıntılı bir hale gelebilir. Özellikle internet bağlantısı iyileştirme gibi işlemlerin yapılmasını isteyerek, ağınızı biraz daha iyi bir hale getirebilirsiniz.

5 Yorum

  1. ibrahim 17 Mayıs 2018
    • Ahmet 13 Haziran 2018
    • Elgün 30 Aralık 2018
  2. İsmail 27 Haziran 2018
  3. Rae 26 Haziran 2019

Yorum Yap