google play store güvenli hale getirmek

Google Play Store Hesabı Nasıl Güvenli Hale Getirilir?

Google Play Store, pek çok işlemin yapıldığı önemli hesap türlerinden biridir. Bu hesaba olan erişiminizi kaybettiğinizde uygulamalarınızı yönetemez ve cihaza yeni uygulamalar yükleyemezsiniz. Bunun yanında kart bilgilerinizi bu hesaba eklemişseniz, işiniz biraz daha zor olacaktır. Zira bu bilgilerin kötü niyetli kişilerin eline geçme riski her zaman vardır. Bu nedenle Google Play Store hesabınızı kullanmaya devam ederken mutlaka bazı güvenlik adımlarına dikkat etmeniz gerekiyor. İşte gözden kaçırmamanız gereken o güvenlik adımları:

Virüs ve Kötü Amaçlı Yazılımlar

Cihazınızda bulunan bu tarz uygulamalar, bilgileriniz açısından oldukça tehlikelidir. Eğer bu tarz bir uygulamanın cihazınızda olduğu şüphesi yaşıyorsanız yapmanız gereken şey cihazı kapsamlı bir şekilde antivirüs programıyla taramaktır. Bu sayede var olan kötü amaçlı yazılımların tespitini yaparak hesabınızı biraz daha güvenli bir hale getirebilirsiniz.

Hesap Kurtarma Seçenekleri

Hesap kurtarma seçeneklerinin ayarlanmaması hesabınıza olan erişimi kaybettiğinizde, bir daha hesaba ulaşamamaya neden olabilir. Bu nedenle sadece şifrenizi girerek bir hesap oluşturmak yanlış olacaktır. Buna ek olarak e-posta, telefon, güvenlik sorusu gibi konularıda mutlaka güvenlik önlemi olarak bulundurmalısınız.

2 Adımlı Doğrulama

Hesabınızın biraz daha güvenli bir hale getirilmesini istiyorsanız, yapacağınız en iyi şeylerden biri iki adımlı doğrulama seçeneğini kullanmaktır. Bu sistemle birlikte cihaza giriş yaparken telefon numaranızı da kullanmanız gerekir. Yani bir nevi diğer kullanıcıların hesabınızı ele geçirsede giriş yapamayacağı anlamına gelecektir.

E-Postalara Dikkat

E-postalar hesap çalmanın en çok bilinen yöntemlerinden biridir. Hesabınızın çalınmaması için bu konuda biraz uyanık olmakta fayda var. Size gelen e-postalar üzerinden Gmail hesabınıza girmeniz önerilmez. Şifreyi kullanarak yalnızca resmi Gmail ve Google Play Store üzerinden işlem yapmalısınız. Bu tarz e-postaları ciddiye almadan mümkün olduğu kadar silmeniz iyi olacaktır.

Herkese Açık Bilgisayarlar

Eğer kullandığınız bilgisayarı ortak bir şekilde kullanıyorsanız o zaman fazla önlemler almanızda yarar var. Hesabınızla birlikte işiniz bittiğinde mutlaka Gmail oturumunu kapatmanız iyi olacaktır. Bunun yanında tarayıcı temizliğide bu konuda diğer önerilen şeyler arasındadır. Form verileri, şifreler, önbellek gibi pek çok konudan da kurtulmaya çalışmalısınız.

Yorum Yap