google play store hatasının çözümü

Google Play Store Çalışmıyorsa Yapmanız Gerekenler

Google play store, tüm Android sistemli telefonlara önyüklü olarak geliyor. Bu durum ise bir süre sonra Google play store açılmıyor şikayetlerine neden olabiliyor. Zamanınızdan çalan bu durumu düzeltmek aşağıdaki yöntemlere bakarak oldukça kolaydır. İşte bu hatayı çözebilmek için denemeniz gerekenler:

Tarih ve Saat Ayarına Dikkat Edin

Cihaz senkronize sorunları yaşadığı sıralarda uygulamaların açılmasında problem görülebilir. Bu tarz bir sorunu gidermek için yapmanız gereken şey, telefonun ayarlar menüsüne girerek buradan tarih ve saat ayarları kısmına ulaşmaktır. Daha sonra otomatik tarih ve saat alanının işaretli olduğuna emin olmalısınız.

Sıfırlama Yöntemini Deneyin

Ayarlar menüsü üzerinden Google play store uygulamasını sıfırlamanız mümkündür. Bunun için uygulamalar, Play store ve verileri temizle yolunu izlemelisiniz. Bu işlemle birlikte uygulamayla ilgili olan tüm ayarlar, hesaplar, dosyalar ve veritabanları yüzde yüz silinecektir. Bu durumda uygulamaya yeniden sorunsuz olarak gireceğiniz anlamına gelebilir.

Eğer sorun halen devam ediyorsa fabrika ayarlarına geri döndürmeyi deneyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey, yine uygulamalar alanı üzerinden güncellemeleri kaldır seçeneğine tıklamaktır. Bu şekilde uygulama ilk sürümüyle karşınıza gelir.

Cihazı Yeniden Başlat

Google play store açılmıyor tarzındaki şikayetinizi gidermek için cihazı yeniden başlatmakta iyi bir yol olabilir. Bu yöntem telefonun diğer sorunlarına da etkili bir şekilde çözüm sağlamaktadır. Bu açıdan diğer yöntemlerden önce bu alanı kullanmanız daha iyi olur.

Uygulamayı Durmaya Zorla

Eğer uzun zaman boyunca kullandığınız uygulamalarda can sıkıcı sonuçlar alıyorsanız, uygulamaları zorla durdur seçeneği tam aradığınız gibi sonuçlar verecektir. Bu işlemi yapabilmek için ayarlar menüsü üzerinden uygulamalara girmeniz gerekir. Daha sonra Google play store yazısının üzerine tıklayarak durmaya zorla yazısına tıklayın.

Cihazı Sıfırlayın

Son olarak yukarıdaki yöntemlerden hiçbiri sorunu çözmediyse, cihaza bağlı sorun oluşmuş demektir. Telefonu fabrika ayarlarına döndürme işlemini yaparak birçok sorunun kesin bir şekilde çözülmesini sağlayabilirsiniz. Bu işlemi yapabilmek için telefonun ayarlar menüsüne girerek burada en son kısımda yer alan fabrika ayarlarına geri yükle seçeneğine tıklayın. Her telefon markasında farklı olarak yapılacak bu işlemi aynı zamanda telefon kapalıyken de yapabilirsiniz.

Yorum Yap