google haritalar özellikleri

Google Haritalar’ın Bilmeniz Gereken Özellikleri

Özellikle bilmediğiniz bir yere doğru yolculuk yapıyorsanız, Google Haritalar gün boyunca en iyi yardımcılarınızdan biri olacaktır. Yolda rehberlikten daha fazlasını yapan bu uygulama, aslında bilmediğiniz pek çok özelliği içinde barındırıyor. Bu hileler üzerinden yol tariflerini biraz daha kolay bir hale getirmeniz mümkün olacak.

Haritaları İndirme Özelliği

Bazen internet bağlantınız olmadığında yol tarifi almanız gerekebilir. Bu tarz sıkıntılı durumlara çözüm getiren Google Haritalar, download özelliği sayesinde işlerin biraz daha kolay ilerlemesini sağlıyor. Bu haritada, gerçek zamanlı işlemlerinizin haricinde her türlü işlemi sorunsuz bir şekilde yapabilirsiniz.

Birden Fazla Durak Ekleyin

Yol sırasında birden fazla yere uğrayacaksanız, bu özelliği kullanarak yolculuğunuzu daha hızlı bir şekilde sürdürebilirsiniz Bunun için yapmanız gereken şey ise Google Haritalarda bulunan üst üste üç nokta simgesine tıklamaktır. Bu simgeye tıkladıktan sonra, karşınıza gelen durak ekle seçeneğinden istediğiniz kadar durak ekleyebilirsiniz.

Park Yerini Kaydedin

Bazen aracınızı hangi noktaya park ettiğinizi unuttuğunuz anlar olabilir. Google Haritaların sağlamış olduğu bir özellik, bu sorunu da geçersiz kılıyor. Bunun için haritada nerede bulunduğunuzu gösteren mavi noktanın üzerine tıklayarak, park yerini kaydedin yazısının üstüne tıklayın. Ayrıca bu özelliği kullanarak fotoğraf ve not ekleme gibi işlemleri de gerçekleştirebilirsiniz.

Ücretli Rotadan Kaçının

Karşınıza bazen ücretli otoyol, feribot ve geçişler gelebilir. Rotanızı bunlardan kaçınarak yapmak istiyorsanız, haritalar bu konuda size yardımcı olacaktır. Bu özelliği aktif etmek için, arama yerine varacağınız hedefi girin. Daha sonra sağ üst köşedeki üç noktalı butona tıklayarak, rota seçeneklerine ulaşın. Bu seçeneklerde karşınıza feribotları kullanma, otoyolları kullanma ve ücretli geçişleri kullanma gibi seçenekler gelecektir. İstediğinizi aktif ederek, bunlar olmadan bir rota çizebilirsiniz.

Geçmişi Görüntüleyin

Daha önceden gittiğiniz her yer aslında Google Haritalarda kayıt altındadır. Bu geçmişi görmeniz, tekrar gitmek isteyeceğiniz yerlere bir tıkla yeniden ulaşımı sağlayabilir. Bunun için yapmanız gereken şey zaman çizelgesine tıklayarak, açılmış olan sayfada tarih seçimi yapmaktır. Bu tarihte nereye gittiğinizi çok rahat bir şekilde görebilir, dilerseniz buna uygun olarak aynı rotaya yeniden gidebilirsiniz.

Yorum Yap