eski laptopları hızlandırma

 Eski Bilgisayarlar Nasıl Hızlandırılır?

Dizüstü bilgisayarlar kullanışlı yönleri ve taşınabilir olmaları nedeniyle pek çok insanın tercihi haline gelen konulardan biridir. İşlerin her yerden yürümesini sağlayan bu bilgisayarlar masa başına bağlı kılmadığı için her daim en çok tercih edilenler arasında yer alıyor.

Dizüstü bilgisayarların bu gibi avantajları olsada, aslında masaüstü bilgisayarlara oranla bazı olumsuz yönleride yok değildir. Özellikle daha düşük işlemcilere sahip olan bu bilgisayarlarda güç tüketimide önemli sorunlardan biridir. Laptop hızlandırma açısından bazı yöntemlere başvurduğunuzda bu konuda memnun edici sonuçlar alabilirsiniz. Özellikle bilgisayarınız eskiyse mutlaka bunları denemenizi tavsiye ederiz.

Harici Disk Kullanın

Dizüstü bilgisayarların performanslarının düşmesine neden olan konulardan biri sabit disk konusudur. Zamanla sabit diske yüklediğiniz verilerin daha çok olacağı için, bilgisayarla yapılacak işlemlerin biraz daha yavaşlayacağını söylemek doğru olacaktır. İşte bu sorunu çözebilmek adına harici disklerden yararlanabilir ve genel olarak verilerin bunlarda depolanmasını sağlayabilirsiniz.

İnternet Yavaşlığını Giderme

İnternet gezintilerinin eskiye nazaran biraz daha yavaş olduğunu fark ettiyseniz, fazla zaman kaybetmeden kullanmış olduğunuz tarayıcıyı değiştirmenizde fayda var. Günümüzde pek çok farklı yapıdaki tarayıcının olduğunu söylemek gerekir. Bunların kaynak kullanım miktarlarıda birbirinden daha farklı özellikler gösterir. Bu nedenle bilgisayarınız için en iyi tarayıcıyı seçmek için kısa bir kıyaslama yapmanız iyi olacaktır.

Animasyonları Kapatma

Windows, sistem içinde bazı animasyonlar kullanarak görselliğin biraz daha iyi olmasını sağlar. Tabi görsellik her ne kadar iyi olsada, bu durum performansa etki eden durumlardan biri olacaktır. Eğer bilgisayarınızın daha hızlı bir şekilde çalışmasını isterseniz, bu animasyonları tamamen kapatmanız daha iyi bir fikir olacaktır. Sadece performansa odaklı bir yaklaşım, işlemlerin tam da istediğiniz hızda devam etmesini sağlar.

Kullanılmayan Programların Temizliği

Bilgisayar üzerinde düzenli olarak kullandığınız programlar olmasa bile, bunlar arka planda bazı işlemler yürütmeye devam eder. Bu yüzden sık bir şekilde kullanmadığınız genel olarak sabit diski işgal etmekten başka bir durumu olmayan programları silmeniz iyi olacaktır. Bunları sistemden tamamen temizledikten sonra geride kalan gereksiz dosyalarıda temizleyerek sistemde biraz daha yer açabilirsiniz.

Yorum Yap