Discord Nedir, Discord Nasıl Kullanılır, Discord’un Farkları Nelerdir, Discord Nitro Nedir

Discord Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bu makalemizde sizlere Discord Nedir Nasıl Kullanılır, Discord Nedir, Discord Nasıl Kullanılır, Discord’un Farkları Nelerdir, Discord Nitro Nedir konularında bilgi vereceğiz

Discord Nedir? Nasıl Kullanılır?

Özellikle çevrimiçi oyuncular, iletişim kurabilmek için büyük sorunlar yaşayabilmektedirler. Çoğu oyunda bulunan yazı tabanlı iletişim sistemi, oyunculara yeterli gelmeyebilir. Bu yüzden ses ile iletişim kurma ihtiyacı ortaya çıkabilir. İşte Discord, ses ile iletişim kurmak isteyen oyuncular için biçilmiş kaftan olarak nitelendirilebilecek bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor.

Oyun sektörü her geçen gün gelişiyor. Artık piyasaya çıkan birçok oyun, arkadaşlarımız ile birlikte oynayabilmemiz için çevrimiçi özelliği ile birlikte geliyor. Ancak çevrimiçi oyunlarda vakit geçiren birçok oyuncunun da bildiği üzere iletişim kurmak büyük bir sorun haline gelebiliyor. İletişim sorununu ortadan kaldırabilmek adına piyasada bulunan birçok uygulama mevcut. Ancak özellikle oyuncuların kullandığı bir uygulama bunlardan ayrılıyor. İşte bu uygulamanın ismi, Discord. Bu yazımızda Discord hakkında bilgiler verecek ve aynı zamanda nasıl kullanılabileceği hakkında detaylara değineceğiz.

Discord Nedir?

Discord, genel olarak bir sohbet uygulamasıdır diyebiliriz. Piyasada bulunan Skype, Telegram vb. birçok uygulama ile aynı işlevi gören bir uygulamadan bahsediyoruz. Bu uygulama üzerinden, başka kişilerle sesli ve yazılı olarak iletişim sağlayabiliyorsunuz. Ancak bu uygulama, kullanıcı kitlesi açısından diğerlerinden ayrılıyor. Discord, genel olarak oyuncuların toplandığı bir uygulama olarak piyasada yerini almakta.

Discord üzerinden sesli ve yazılı olarak iletişim sağlanabiliyor. Bunların yanında uygulama ile videolu görüşmeler sağlanabildiğini de belirtelim. Hatta uygulama üzerinden canlı yayın yapabilmek bile mümkün kılınmış. Bu özellikleri ile piyasada bulunan iletişim programları arasında önemli bir yeri bulunmakta.

Discord Nasıl Kullanılır?

Discord uygulamasını kullanmak aslında oldukça basit. Uygulama sizlere geniş bir kullanım imkânı tanımak adına birçok platformu destekliyor. Discord uygulaması; Android, iPhone – iPad, Web, Windows ve MacOS işletim ortamlarını desteklemekte. Programı kurup, gerekli ayarlamaları yapmak ise oldukça basittir.

Discord’u indirerek gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra, programı nasıl kullanabileceğiniz hakkında biraz detaylara değinelim. Discord, genel olarak sunucu mantığıyla çalışmakta. Yani uygulama üzerinden başkaları ile iletişime geçebilmek için bir sunucuya dâhil olmanız gerekmekte. Ancak merak etmeyin Discord’un sunucu mantığı tamamen ücretsiz bir sistem kurulu. İsterseniz uygulamayı indirir indirmez kendi sunucunuzu ücretsiz bir şekilde oluşturabilirsiniz veya başkalarının oluşturduğu sunuculara katılabilirsiniz.

Discord sunucuları kendi arasında davet gerektiren ve herkese açık olmak üzere ikiye ayrılıyor. Herkese açık olan sunuculara girebilmek için herhangi bir şeye ihtiyacınız bulunmuyor. Ancak davet gerektirenlere üye olabilmek için sunucuda yetkisi bulunan bir kullanıcının size davet bağlantısı oluşturması gerekiyor.

Discord sunucularının içerisinde farklı odalar oluşturulabilmek mümkün. Yani geniş bir ekibiniz varsa ve farklı oyunları aynı anda oynuyorsanız, her oyun için farklı odalar kurabilmeniz mümkün. Hatta sunucu içerisinde oyunlara mola verip sohbet etmek isteyenler için de farklı bir oda oluşturulabiliyor.

Discord’un Farkları Nelerdir?

Discord uygulamasının rakibi olarak görülebilecek onlarca sesli ve yazılı iletişim sağlayan uygulama mevcut. Peki, Discord’un bu uygulamalardan farkı nedir? Biraz da uygulamanın farklılıkları ve neden tercih edilmesi gerektiği hakkında biraz detaya inelim.

Discord yapısı itibariyle oldukça kolay bir kullanıma sahip. Uygulamanın ara yüzü oldukça sade ve kullanışlı. Aynı zamanda birçok platform üzerinden kullanılabiliyor olması da tercih sebepleri arasında yer alıyor. Discord’un diğer rakip uygulamalardan ayrılmasının başlıca sebeplerinden birisi, kullanıcılara sunucu içerisinde farklı roller ve yetkiler tanımlanabiliyor oluşudur. Yani sunucu yönetimine bazı dostlarınızı yetkilendirebiliyorsunuz. Ayrıca kullanıcıları oynadığı oyunlara ve başarılarına göre de rütbeler vererek, sunucu içerisinde güzel bir ortam yaratabilmeniz mümkün.

Discord’un kullanıcı kitlesi açısından diğerlerinden ayrıldığını ve genellikle oyuncuların bu uygulamayı tercih ettiğini daha önce belirtmiştik. Bunun tabi ki bir sebebi var. Kullanıcılar oyun oynarken sistemlerinin mümkün olduğunca az yorulmasını isterler. Bu sayede oyunlarda yüksek performans alınabilecektir. Discord, yapısı itibariyle sistemleri yormayan hafif bir uygulamadır. Bu sayede de özellikle çevrimiçi oyunlarda performans kaybını minimuma indirerek, iletişim sağlamayı hedefler.

Discord Nitro Nedir?

Discord uygulamasının ücretsiz bir şekilde kullanıldığını söylemiştik. Ancak uygulamanın istenildiği takdirde kullanılabilecek bir de ücretli üyelik sistemi mevcut. Bu üyelik sistemine “Discord Nitro” ismi verilmiş. Bu üyelik modeli sayesinde uygulamaya birçok yeni özellik ekleyebilir ve daha kişiselleştirilebilir bir kullanıma sahip olabilirsiniz.

Discord Nitro kullanıcıları sunuculara daha büyük dosya yükleme hakkına sahip oluyor. Aynı zamanda canlı yayın özelliğinde 4K görüntü kalitesini yakalayabilmek de bu uygulama sayesinde mümkün hale geliyor. Özel üyeler kendi belirledikleri “Discord Tag” özelliğine erişebiliyor ve profillerini farklı şekillerde kişiselleştirebiliyorlar. Aynı zamanda özel emoji kullanımı da bu özellik ile mümkün hale geliyor. Kullanıcılar aylık 10 dolar gibi bir ücret ile Discord Nitro üyeliği satın alabiliyorlar.

Arama Terimleri: Discord Nedir Nasıl Kullanılır, Discord Nedir, Discord Nasıl Kullanılır, Discord’un Farkları Nelerdir, Discord Nitro Nedir

Yorum Yap