android geçmişi nasıl silinir

Android Cihazlarda Geçmiş Nasıl Silinir?

Akıllı cihazlar, kötü niyetli kişilerin yeni hedefleri arasındadır. Özellikle bu cihazların güvenli bir şekilde tutulması için kullanıcıya çok fazla görevin düştüğünü belirtmemiz gerekir. Bu nedenle kullandığınız uygulamalara kadar bazı güvenlik önlemlerini düzenli olarak kontrol etmeniz ve bazı ek önlemler almanız gerekir. Android cihazdaki geçmişi temizlemek için yapmanız gereken şeyler ise şu şekilde sıralanır:

Chrome’da Geçmiş Temizlemek

Google Chrome, Android cihazlarda en çok kullanılan tarayıcılardan biridir. Eğer bu tarayıcıda tüm gezinti geçmişinizi ve diğer ek bilgiler silmek istiyorsanız, uygulama üzerinden bunu çok rahat bir şekilde yapabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey uygulamanın ayarlar bölümüne girerek buradan geçmişi sil seçeneğine tıklamaktır. Aynı zamanda çerezler, kayıtlı şifreler, site verileri gibi pek çok veriyide bu alandan silebilirsiniz. Bilgisayar üzerinde de yine aynı adımları kullanmanız gerekir.

Facebook Arama Geçmişini Silmek

Facebooktaki arama geçmişi bazen görmek istenmeyecek şeylere sahip olabilir. Bu durumdan yalnızca Facebook arama geçmişini silerek kurtulabilmeniz mümkündür. Bunun için yapmanız gereken şey uygulamanın üst kısmında yer alan arama bölümü üzerinden düzenle yazısına tıklamaktır. Bu alana tıkladığınızda karşınıza hareketler dökümü alanı gelir. Daha sonra buradan arama kayıtlarını sil seçeneğine tıklayarak, Facebook’taki tüm arama geçmişinizi bu şekilde temizleyebilirsiniz.

Play Store Geçmişini Silmek

Play Store geçmişi aslında sizinle ilgili bazı bilgileri görünür hale getirebilir. Bunlardan kurtulabilmek için arama kutusunun yanında yer alan üç çizgili butona tıklamalısınız. Daha sonra bu alanda ayarlar bölümü karşınıza çıkacaktır. Ayarlar bölümüne giriş yaptığınızda yerel arama geçmişini temizle seçeneğini seçerseniz, Google Play Store’daki tüm geçmişi bu şekilde silmiş olursunuz. İşlemin başarılı bir şekilde sonlandığını görebilmek için arama kutusuna gelerek, geçmiş aramalarınızın olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Spotify Geçmişi

Müzik zevkinizi kimsenin bilmemesini istiyorsanız, geçmişi silerek bu durumun önüne geçebilirsiniz. Spotify üzerinde bu şekilde geçmişte aramış olduğunuz müzikleride tamamen silmiş olursunuz. Bunun için yapmanız gereken şey arama çubuğuna gelerek burada en son kısımda yer alan son arananları temizle yazısına tıklamaktır. Özellikle bu işlemi düzenli bir şekilde yapmanız iyi olacaktır.

Yorum Yap