batarya telefon

Android Cihazlarda Pil Kalibrasyonu Nasıl Yapılır?

Android cihazların pil durumu bazen oldukça yanlış bilgiler içerebilir. Bazı zamanlarda %0’a ulaşmadan kapanmalar görülebilir. Bazı zamanlarda da cihazın şarj durumu hakkında yanlış olduğunu bildiğiniz pek çok şey fark edebilirsiniz. Bu durumu tam olarak düzeltebilmek için pil kalibrasyonunun yapılması şarttır. Bu işlem Android cihazlarda sıklıkla karşımıza çıkan pil sorunlarını bitirmek açısından idealdir.

Bu işlemi yapabilmek için cihazınıza herhangi bir uygulamanın yüklenmesine kesinlikle gerek yoktur. Birkaç basit adımı yaparak cihazda görülen pil sorunlarını bu şekilde bitirmeyi deneyebilirsiniz. Bunun yanında aşağıdaki yöntemler sorunun çözümü için gerekli şeyleri sunmadıysa, bu soruna özel olarak yapılan uygulamalarıda deneyebilirsiniz. Bazı uygulamaların bu konu hakkında ücretli bir şekilde sunulduğunu belirtmemiz gerekiyor.

Nasıl Yapılır?

  • Bu yöntemi yapabilmek için ilk olarak cihazın %100 şarj olmasını sağlayın. Şarj işlemi bitince şarj cihazını çekerek cihazı tamamen kapatın.
  • Bu adımdan sonra cihazınız kapalıyken şarj işlemine başlayın. %100 seviyesini gördükten sonra şarj cihazını çekin.
  • Bu işlemden sonra ekranı hiç kapanmayacak bir şekilde ayarlanmasını sağlayın. Bunun için ayarlar bölümüne girerek buradan ekran ve zaman aşımı ayarlarına giriş yapın. Bu süreyi 10 dakika olarak belirledikten sonra cihazı %100 olarak şarj etmeye başlayın. Tabi şarj süresinde hiçbir şekilde cihazın kapanmaması gerekiyor.

Rootlu Cihazlar İçin

Eğer cihazınızda root varsa bu işlemi yapmak sizin için daha iyi olacaktır. Diğer yöntemleri denediğinizde sorunun devam ettiğini görebilirsiniz.

  • Battery Calibration adı verilen uygulamayı yükledikten sonra çalıştırarak bu şekilde telefonun %100 oranında şarj olmasını sağlayın.
  • Şarj işlemi tamamlanınca uygulamaya giriş yaparak calibrate kısmına dokunun.
  • Daha sonra şarj cihazı çekerek cihazın yeniden başlatılmasını sağlayın.
  • Normal kullanımdan sonra cihazın pilinin %0 şeklinde bitmesine özen gösterin. Bu adımdan sonra %100 şarj olana kadar şarj edin.
  • Bu seviyeye ulaştıktan sonra cihazı açtığınızda pil sorununun çözüldüğünü görebilirsiniz.

Bu adımları eksiksiz bir şekilde yaptıktan sonra pil kalibrasyonu sorunlarının bittiğine şahit olursunuz. Nadir durumlarda bu sorun halen devam edecektir. Eğer sorun halen varsa, bir uzmandan yardım almanız iyi olur. Bu şekilde sorunun kesin olarak bitmesini sağlayabilirsiniz.

Yorum Yap