pc performansı nasıl arttırılır

Bilgisayarın Performansı Nasıl Arttırılır?

Günümüzde teknoloji hızlı bir şekilde gelişmektedir. Elbette bunun yanı sıra bilgisayar teknolojisi ise aklımızın alamayacağı kadar büyümeye devam ediyor. Hatta bir araba parasına bile bilgisayarlar bile satılmaya başladı. Peki, eski bir bilgisayarınız varsa ve nasıl hızlandırırım diye düşündüğünüz oluyor mu? Vereceğimiz tavsiyeler doğrultusunda yeni bir bilgisayar kadar olmasa da gözle fark edilir bir hızlanma olacaktır.

Anti Virüs

Bilgisayarla her ne kadar içli dışlı olsanız da bazen fark etmeden bilgisayarınıza virüs bulaşabiliyor. Ve bilgisayarınız anormal bir biçimde yavaşlayabiliyor. Kaliteli bir anti virüs edinmeniz sizin için iyi olacaktır. Fakat aynı anda iki anti virüs programı kurarsanız bilgisayarınız bu sefer de anormal derecede yavaşlayacaktır.

Malwarebytes Anti-Malware

Anti virüsler her ne kadar virüslerden korusa da Malware virüslerine karşı çokta etkili değildir. Malware ise bilgisayarınızı yavaşlatan diğer etkenlerden biridir. Kaliteli bir Anti-Malware programı bilgisayarınız hızlanması açısından bir artı olabilir.

Bilgisayar Hızlandırma Programları

Tavsiye edilmeyen bir yöntemdir. Bu tür programlar bilgisayarınızın işletim sisteminin yapması gereken işlemleri erteleyerek kısa süreli hızlandırır. Fakat bir süre sonra bu ertelenen işler bir yük bindirir bilgisayarınıza. Bu yüzden de bilgisayarınız yavaşlar. Bu yüzden bu tür programları kullanırken bir kere daha düşünmelisiniz.

Donanım

Eğer ki kalıcı bir çözüm istiyorsanız donanımınızı yenilemekten başka çareniz olmayabilir. Fakat burada ki sorun ise dizüstü bilgisayarı kullanan kullanıcıların donanım yenilemesi kolay kolay yapamamasıdır. Çünkü taşınılabilir cihazlarda donanımların çoğu yerleşiktir. Yani değiştirilemez. Bu da donanım değiştirememek gibi bir sorun ortaya çıkarıyor. Ama isterseniz dizüstü bilgisayarların ram gibi parçalarını değiştirebilirsiniz. HDD çıkartıp SDD takabilirsiniz. Böylece bilgisayarınız açılıp kapanırken daha hızlı olacaktır. Oyunlarda az da olsa FPS artışı yaşayabilirsiniz. Masaüstü bilgisayarlarda ise durum biraz daha kolaydır. Çünkü masaüstü bilgisayarlar modifiye için uygundur. Eğer donanımlarınız çok eskidi ise ram’dan tutun ekran kartına kadar her şeyi değiştirerek yenileyebilirsiniz. Çünkü size ait kocaman bir kasa vardır ve bu kasayı dizayn edebilecek kişi de sizsiniz. Kısacası eğer bir dizüstü bilgisayara sahipseniz yeni bir bilgisayar arayışına girmek sizin için daha iyi olabilir. Masaüstü bir bilgisayara sahipseniz bütçenize uygun yeniden bilgisayarınızı düzenleyebilirsiniz.

Yorum Yap