pc virüsü nasıl temizlenir

Bilgisayardaki Virüsler Nasıl Temizlenir?

Bilgisayar virüsleri günümüzde en çok karşılaşılan şeylerden biridir. Bunun sebebi ise gelişen teknoloji ve internet kullanımıdır. Geçmişte daha az internet kullanan vardı. Günümüzde ise dünyanın yarısından fazlasının internete erişimi vardır. Bundan dolayı da kötü niyetli insanlar ise gelişen teknoloji ile bilgisayarları çökertecek virüsler yapabiliyorlar.

Virüs Nasıl Temizlenir?

Eğer virüs internet bağlantınız varken aktif oluyorsa internet bağlantınızı kapatın. Bazı virüsler geri dönülmez büyük hasarlara sebebiyet verebiliyor. O yüzden virüsü ne kadar erken teşhis ederseniz o kadar kolay kurtulursunuz. Kaliteli bir anti virüs sorununuzu çözebilir. Fakat sorun şu ki normal olarak yükleyeceğiniz anti virüs programı tam olarak çalışmayabilir. Bunun için bilgisayarı güvenli mod seçeneği ile başlatarak anti virüs programını çalıştırabilirsiniz. Böylece virüslerden kurtulmanız daha kolay olabilir.

Ama bazen virüs programı için çok geç olabilmekte. Hatta bilgisayarınız bazen açılamamaktadır. Eğer dosyalarınızı kurtarmak istiyorsanız USB’den çalışabilen bir Linux kurmanız işinize yarayacaktır. Bu sayede kullandığınız işletim sistemi dosyalarını görebilir ve yedekleme yapabilirsiniz.

Elbette bunların yanı sıra  internette dolaşırken her türlü dosyayı indirmemeye dikkat etmelisiniz. Özellikle bilmediğiniz sitelerde ki dosyaları indirirken oldukça dikkatli olmalısınız. Üçüncü parti yazılım denilen programları indirirken iyi bir şekilde araştırma yapmalısınız. Araştırmanız sonucu eğer bir sorun yoksa indirme yapabilirsiniz. Ama unutmayın yükleyeceğiniz her dosyanın sorumluluğu maalesef size aittir. Bazı sitelerde ise sizlerden bir şeyler için izin isteyebilir. Niçin izin istediğine iyice bakın. Kötü niyetli sitelerde vereceğiniz onay bilgisayarınıza bir dosya inmesine ve virüs bulaşmasına sebebiyet verecektir. Eğer sağlıklı bir bilgisayar kullanıcısı olmak istiyorsanız internette bulunan kaçak, yasal olmayan programları da indirmeyiniz. En çok virüs bulaşan yollardan biridir. Bu nedenle orjinal ürünlere yönelmeniz gerekir.

Hangi Anti Virüsü Seçmeliyim?

Bu sorunun cevabı ise biraz size ve işletim sisteminize kalmış diyebiliriz. Hangi anti virüsü seçerseniz seçin hepsi aynı virüsü tanıyacaktır. Fakat bazısı erken teşhis koyarken bazısı çok sonra virüsü tanımlayabilir. Bunun için yapmanız gereken en iyi şey ise büyük ve bilinen markaların anti virüsünü kullanmaktır.

Yorum Yap