laptop ekranı temizleme

Laptop Ekranı Nasıl Temizlenir?

Kişisel olarak kullanılan laptoplarda temizlik önemli sorunlar arasındadır. Özellikle cihazlar taşınabilir bir yapıya sahip olduğu için, sürekli olarak temizlik işleminin doğru bir şekilde yapılması şart haline gelmiştir. Son derece hassas bir yapıya sahip olan laptoplar, bu nedenle bilinçli bir şekilde temizlenmesi gereken cihazlar arasında bulunuyor. Bilgisayar ekranını temizlemek adına bunlara yönelmeniz daha memnun edici sonuçların oluşmasını sağlayacaktır:

Mikrofiber Bez

Günlük olarak yoğun bir şekilde kullanılan mikrofiber bezler, tozların baş düşmanı olarak biliniyor. Özellikle hızlı ve etkili bir laptop temizliği aranıyorsa, bu yöntem oldukça başarılı sonuçlar ortaya çıkaracaktır. Bunun yanında çizilme gibi durumlardan çekiniyorsanız, mikrofiber bezlerde bu durumun yaşanma ihtimali yoktur. Bilgisayarınızın ekranınızı kapattıktan sonra bir mikrofiber bez yardımıyla yavaş hareketlerle birlikte cihazın tozunu alabilirsiniz. Tabi ekranı bastırmadan narin bir şekilde silmeniz gerektiğini de unutmamanız gerekiyor.

Nemli Süngerler

Bazı durumlara dikkat edilmediği takdirde, ekranda zor temizlenen lekelerin oluşması kaçınılmazdır. İşte bu tarz zorlu lekelerden kurtulmak için nemli süngerler harika bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor. Nemli süngerlerin yanında aynı zamanda deiyonize suyunda kullanılması gerekir. Eğer bu suyun yerine musluk suyu kullanarak ekran temizliği yapmayı denerseniz, o zaman bazı izler ekranda kalabilir. Bu nedenle deiyonize suya sahip olmadan temizlik işlerine başlamanız kesinlikle önerilmez.

Temizlik Çözeltisi

Eğer bilgisayar ekranında bulunan inatçı lekelerden şikayetçiyseniz, kullanmanız gerken bu yöntem kesin olarak bir çözüm almanızı sağlayacaktır. Bunun için yapmanız gereken işlem, temizlik çözeltilerinden yardım almaktır. Aynı zamanda bunlara ek olarak kullanacağınız mikrofiber bezde lekelerden hızlı bir şekilde kurtulmanızı sağlayabilir. Bu işlemi yapabilmek için öncelikle bilgisayarın elektriğinin kesilmesi gerekir. Hemen ardından bir mikrofiber beze çözeltiden eklemelisiniz. Küçük dairelerle narin bir şekilde pc ekranını temizlemeye geçin. Bütün lekelerden bir süre sonra iz kalmadığını kendi gözlerinizle görmüş olacaksınız.

Ekran temizliği özellikle florasan ekranlarda çok kritik konulardan biridir. Bu ekranlar daha hassas bir yapıya sahip olduğundan dolayı, daha hassas davranmanız gerekir. Öte yandan kullanacağınız sıvıyı püskürtme yapmak yerine, beze eklemenizi ve bu şekilde bilgisayarı silmenizi tavsiye ederiz.

Yorum Yap