android font değiştirmek

 Android Telefonlarda Yazı Tipi Nasıl Değiştirilir?

Android yazı tipi değiştirme işlemi genel olarak rootlu cihazlarda yapılabilen bir işlemdir. Tabi rootsuz cihazlarda da bu işlemi yapabilmek için bazı yöntemler bulunuyor. Telefondaki fontlar bazen rahatsız edici boyutta itici olabilir. Hatta bazen bu yapılarıyla okunmayı oldukça zor bir hale getirebilirler. İşte bu durumdan kurtulabilmek adına font değiştirmek bir ihtiyaç haline gelmiştir. Telefondaki yazı tipini değiştirebilmek adına bu işlemlerden yararlanarak çok rahat bir şekilde yazı tipini istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Rootsuz Yazı Tipi Değiştirme

Kimi telefon markalarında istediğiniz her an yazı tipini değiştirmeyi sorunsuz bir şekilde yapabilirsiniz. Kullanıcılara bu tarz bir öncelik sunulurken, bazı telefon markalarında yazı tipini değiştirmek için biraz daha uğraşmanız gerekebilir. Eğer hangi telefonlarda doğrudan yazı tipi değiştirme özelliğini olduğunu bilmek istiyorsanız, sizlere bu markaları bildirelim. Şuanda Samsung, LG ve HTC gibi telefon modellerinde doğrudan yazı tipi değiştirme imkanınız vardır.

Genel olarak bu işlemin nasıl yapılması gerektiği sahip olduğunuz telefonun modeline bağlı olarak değişkenlik gösterir. Ancak genel olarak yazı tipini değiştirmek için ekran menüsüne giriş yapmanız gerekir. Üstelik bu ekran üzerinden yazı boyutunada istediğiniz gibi karar verme hakkına sahip olursunuz. Samsung marka telefonunuz varsa, sistemde pek çok font seçeneği bulabilirsiniz. Eğer daha değişik fontlara sahip olmak istiyorsanız bunun için Google Play Store’u ziyaret ederek buradan download işlemlerini başlatabilirsiniz.

Yani kısacası bu işlemi yapmak için öncelikle ayarlar>ekran>yazı tipi adımlarını takip etmelisiniz. Buradan istediğiniz gibi ekran ayarlarını gerçekleştirebilirsiniz. Eğer telefonunuzda yazı tipini değiştirme gibi bir özellik bulunmuyorsa, bu konuda endişe yapmanıza gerek yoktur. Zira Launcher tarzı bir program yükleyerek, yazı tipini sorunsuz bir şekilde değiştirebilirsiniz.

Launcher Üzerinden Yazı Tipi Değiştirme

Eğer telefonunuzda varsayılan olarak yazı tipini değiştiremiyorsanız, bu sefer yönelmeniz gereken program launcher adı verilen programlar olacaktır. Bunlar üzerinden pek çok telefon ayarını yapabilirken aynı zamanda telefonu daha çok kişiselleştirme hakkına sahip olursunuz. Launcher indirmek için ziyaret etmeniz gereken adres yine Google Play Store olacaktır. Buradan en popüler launcher uygulamalarından birini seçerek işleme başlayabilirsiniz.

Yorum Yap