android ses sorunu

Android Ses Sorunu Nasıl Çözülür?

Android işletim sistemi bazı cihazlarda can sıkıcı sorunlara neden olabiliyor. Özellikle ses sorunu sıklıkla görülen durumlardan biridir. Kullanıcılar genel olarak ses kalitesinden yakınırken, sesin cızırtılı geldiği konusunda hemfikirdir. Durumun ortaya çıkmasına neden olan aslında pek çok neden bulunuyor. Aşağıdaki adımlar üzerinden ses sorununa çözüm bulabilir ve eskisi gibi cihazı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Ses Cızırtılıysa Bunları Yapın

Sesin cızırtılı olarak gelmesi genel olarak Samsung marka cep telefonlarında görülüyor. Bazen işletim sistemi ve cihaz arasında yaşanan uyumsuzluklar ses sorunları olarak karşımıza çıkabiliyor. Bu sorunları çözebilmek için yapmanız gereken ilk şey ayarlar menüsü üzerinden arama ayarlarına girmektir. Daha sonra bu alanda ek ayarları açarak ‘’parazit giderici’’ özelliğinin pasif hale gelmesini sağlayın.

Bu işlem sayesinde daha sağlıklı bir şekilde telefon görüşmesi yapmaya başlayabilirsiniz. Bu sayede telefon görüşmelerinde sesi biraz daha net bir şekilde duyarsınız.

Telefonda Ses Boğuk Geliyorsa

Android cihazlarda ses boğukluğu sıklıkla kullanıcıların karşısına çıkan sorunlardan biridir. Genel olarak bu durum hem telefon görüşmelerinde, hemde cihazdan müzik dinlerken sık bir şekilde duyulur. Bu sorunu çözebilmek için cihazla ilgili birkaç kontrolü yapmanız gerekiyor.

Sorunu yaşayan kullanıcılar bu durumun daha çok hoparlörün önünde bulunan engelden dolayı gerçekleştiğini belirtmiştir. Bu nedenle hoparlörün daha kaliteli bir şekilde duyulmasına engel olacak toz ve parçacık gibi sorunların temizlenmesini sağlamalısınız. Genel olarak bu işlem sonrasında, boğuk ses durumu çözülmüş olur.

Eğer halen ses boğuk bir şekilde geliyorsa, durumun donanımsal olmasından şüphelenmeye başlayabilirsiniz. Bu durumda mutlaka teknik servise başvurmanız gerekiyor. Servise başvurana kadar bir ekolayzır kullanarak bir nebzede olsa soruna çare bulabilirsiniz.

Ses Uzaktan Geliyorsa

Genelde cihazdaki antenden dolayı bu tarz bir problem ortaya çıkabilir. Bu sorunu çözmek için ilk olarak telefonun mobil veri menüsüne giriş yapmanız gerekir. Daha sonra ayarlar kısmına girerek burada mobil veri ayarlarını MCC 286 ve MNC 01 olarak ayarlayın. Genel olarak bu adımı yaptıktan sonra telefonun sesinin uzaktan gelmesi sorunu çözülür. Eğer halen bir çözüm alamadıysanız sorun operatör kaynaklı olabilir.

Yorum Yap