Telefonlarda Virüs Temizliği Nasıl Yapılır?

Telefonlarda Virüs Temizliği Nasıl Yapılır?

Android sistemine sahip olan akıllı telefonlar, bilgisayarlar kadar virüs riski altındadır. Bu cihazlara virüs bulaştığında, genel olarak fabrika ayarlarına döndürme işlemi tavsiye edilir. Tabi bu işlemden sonra sahip olduğunuz tüm verileri kaybetmeniz söz konusu olacaktır. Sevdiğiniz fotoğraflar, oynamaktan zevk aldığınız oyunlar, sürekli dinlediğiniz şarkılar artık bu işlemden sonra  ulaşamayacağınız şeyler haline gelir. Bu nedenle fabrika ayarlarına döndürme işlemini yapmadan önce aşağıdaki çözüm yollarını kullanmanız iyi olacaktır.

Telefona Virüs Bulaştığını Anlama:

Öncelikle telefonunuza gerçekten virüsün bulaşıp bulaşmadığından emin olmanız gerekiyor. Eğer cihazda sıklıkla donma sorunları yaşanıyorsa, eskiden yaptığınız günlük işler sıkıntılı bir şekilde devam ediyorsa, pil ömrünüzde ciddi şekilde değişiklikler varsa virüsten şüphe edebilirsiniz. Bunların haricinde telefona indirdiğiniz herhangi bir uygulamada bunlara neden olabilir. Eğer cihazın hafızası doluysa yine aynı şekilde, donma ve yavaşlama sorunlarıyla karşı karşıya gelebilirsiniz.

Ne Yapmalı?

Öncelikle telefonu lisanslı bir antivirüs yazılımıyla taramanız gerekiyor. Özellikle Kaspersky tarzındaki uygulamalar ilk bir ay ücretsiz şekilde kullanıma açıldığından şimdilik işinizi görebilir. Bu uygulamayla geniş kapsamlı bir şekilde tarama yaparak telefonda yer alan tüm kötü niyetli yazılımların tespitini yapabilirsiniz. Bunun yanında Avira ve Avast tarzındaki programlarda son derece başarılı sonuçlar verdiğinden bunlardan birine de başvurmanız memnun edici sonuçlar almanızı sağlayabilir.

Güvenli Modda Temizlik

Windows işletim sisteminde olduğu gibi Android’de de güvenilir mod vardır. Eğer sistem tehlike altındaysa bu modu açarak, virüs temizliğini bu şekilde yapmanız iyi olur. Bu mod sırasında güvenlik konusunda herhangi bir sıkıntı çekmezsiniz. Çünkü üçüncü parti uygulamaları tamamen devre dışı kaldığından dolayı telefonu temel olarak kullanmaya başlayacaksınız.

Güvenli moda geçmek için power off ve reboot ekranına ulaşana kadar güç düğmesine basın. Daha sonra bu ekrana ulaştığınızda reboot to safe mod yani güvenli modu etkinleştir komutuna tıklayın. Bu yazıya tıkladıktan sonra telefonunuz yeniden başlayarak güvenli modda açılmış olacaktır. Burada tüm uygulamaları yeniden inceleyebilir, indirilenler alanında kötü niyetli uygulamaları temizleyebilirsiniz. Aynı zamanda cihaz yöneticileri üzerinden telefondan bir türlü kaldıramadığınız kötü niyetli uygulamaları da kaldırmanız bu şekilde mümkündür.

Yorum Yap