usb bellek yazma koruması hatası

USB Belleklerde Yazma Koruma Hatasının Çözümü

Bazen USB belleklerde ortaya çıkan ‘’bu disk yazma korumalıdır’’ hatası işlerinizin büyük ölçüde aksamasına neden olabilir. Pek çok nedenden dolayı ortaya çıkaran bu duruma karşı bazı çözüm yollarını kullanabilirsiniz. İşte sorundan kesin olarak kurtulmanızı sağlayacak çözüm yolları:

Virüs Taraması

Bu hatanın görülmesinin ilk nedeni virüslerden kaynaklı olarak biliniyor. Özellikle başka kişilerin belleğini kendi bilgisayarınızda kullanmanız gerekiyorsa, ilk olarak virüs taramasının yapılması gerekir. Aksi halde uzun süre boyunca bu tarz kötü niyetli yazılımlarla uğraşmak durumunda kalabilirsiniz. Virüs taramalarını yapmak için lisanslı antivirüs programları kullanmanız daha iyi bir sonuç almanızı sağlayacaktır.

Anahtar Kontrolü

Bazı flash bellek modellerinde yazma koruması yapmak adına bir anahtar bulunur. Genel olarak belleklerin yan kısmında yer alan bu anahtarın kapalı olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Anahtarı açık konumuna getirerek, sorunsuz bir şekilde verilerin aktarımını sağlayabilirsiniz.

Dosya Kontrolü

Bazen tek bir dosyanın salt okunur olarak işaretlenmesi bütün dengelerin bozulmasına neden olabiliyor. Bu tarz bir hata mesajı aldığınız zaman dosyaya sağ tıklayarak özellikleri seçin. Daha sonra açılan pencerede salt okunur kısmının işaretli olup olmadığına bakın. Aynı zamanda dosya adının çok fazla uzun olmasıda bu tarz bir hata almanıza neden olabilir. Dosya adını değiştirirseniz hatanın çözüleceğini belirtmek gerekir.

Hafıza Durumu

Öte yandan cihazın hafızasının dolu olma durumunda da, sorunla karşı karşıya gelebilirsiniz. Bilgisayar sekmesi üzerinden hafıza kontrolünü yaparken aynı zamanda Windows tuşu ve E tuşlarına basarakda hafızanın ne durumda olduğunu öğrenebilirsiniz.

USB hatalarını Giderin

Komut sistemini kullanarak bellekte olan hataları gidermeniz işlemden bir sonuç alabilmenizi neden olur. Bunu yapabilmek için Windows tuşu ve X üzerinden komut istemi bölümüne ulaşın. Gelen konsola diskpart yazısını yazın. Enter tuşuna bastıktan sonra list disk komutunu yazın. Ardından diskinizin bulunduğu alanı seçerek, komut alanına attributes disk clear readonly komutunu yazın. Bu adımınızdan sonra salt okunur dosyaların özniteliklerini bellekten tamamen kaldırmış olursunuz. Eğer tüm bu yöntemler sorunu çözmeye yardımcı olmadıysa, son seçenek olarak belleği biçimlendirmenizi tavsiye ederiz.

Yorum Yap