3g hızı nasıl arttırılır

4.5G Kullanamayanlar 3G Hızını Nasıl Arttırabilir?

Uzun bir süre önce 4.5G teknolojisine tam olarak geçilmişti. Ama bazı kullanıcılar telefonları desteklemediği için veya daha az veri kullanmak adına halen 3G ile işlerini halletmeye devam ediyor. Her ne kadar bu teknolojiyi 4.5G kadar hızlı bir şekilde kullanmak mümkün olmasada, hız konusunda eskiye nazaran daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. İşte 3G bağlantısını daha hızlı ve sorunsuz bir hale getirmek için kullanmanız gereken o yöntemler:

Opera Mini

İnternet kullanıcılarına bugüne kadar en hızlı internet deneyimini yaşatmak için ortaya çıkarılan Opera, bağlantınızın üç kat daha hızlı olmasına neden olacaktır. Yapılan araştırmalara göre bu uygulama, veri kullanımını yaklaşık olarak %50 oranında azaltarak performansı katlıyor. Uygulamayı cihazınıza kurduktan sonra gerekli olan ayarları yaparak, 3G hızını maksimum düzeye çıkarabilirsiniz.

Facebook Lite

Facebook’un ilk uygulaması hem daha çok veri harcıyor, hem de daha geç yükleniyordu. Bu durum kullanıcılar için büyük bir sıkıntı oluştururken, Facebook Lite üzerinden artık sorunun çözüldüğünü belirtmek gerekiyor. Facebook Lite uygulamasınında ilk uygulamadan herhangi bir farkı yoktur. Sadece resim ve video olarak daha çok kısıtlandırılmış bir tarafı bulunur. Paylaşımlar daha çok görsele bağlı olarak değil, yazılar ön plana çıkarılarak yapılıyor. Bu durumda internet paketinin daha çok dayanmasını sağlarken, tüm verilerin daha hızlı yüklenmesine neden olur. Yani halen 4.5G kullanamıyorsanız, hem tasarruf yapmak, hemde daha hızlı gezintisi için Facebook Lite kullanmanız daha iyi olacaktır.

Önbelleği Temizleyin

Eğer bunları denediniz ve halen performanstan pek memnun değilseniz, o zaman cihazla ilgili bir sorunun olduğunu belirtmek gerekir. Uygulamanın önbelleğini temizleyerek hız konusunda oluşan sorunları çözmeye çalışabilirsiniz. Bunun için ayarlar bölümüne giriş yaparak buradan ilgili uygulama alanına girin. Daha sonra önbellek dosyalarını silerek telefonu daha hızlı bir hale getirebilirsiniz.

3G ve 4.5G Farkları

3G teknolojisini kullandığınızda 10 dakika uzunluğunda olan bir videoyu 3 dakika içinde indirebilirken, 4.5G teknolojisinde bu durum 5 saniyeye inecektir. Eğer HD bir filmi cihaza indirmek isterseniz 3G teknolojisinde 1 saat boyunca beklemeniz gerekir. 4.5G teknolojisinde ise sadece 6.5 dakika içinde istediğiniz filmi indirebilme şansına sahip olabilirsiniz.

Yorum Yap