Ziraat Emeklilik Müşteri Hizmetleri İletişim Telefon Numarası | Müşteri Temsilcisi

Ziraat Emeklilik Müşteri Hizmetleri İletişim Telefon Numarası

Ziraat Emeklilik Müşteri Hizmetleri İletişim Telefon Numarası

Ziraat Hayat ve Emeklilik A.Ş.nin kuruluş tarihi 11 Mayıs 2009’dur. Kuruluşunun ardından yapılan çalışmalar ve T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığına yapılan başvuru sonucunda; Evlilik, Doğum, Hayat, Kaza, Sermaye İtfa Sigortaları ve Yatırım Fonlu Sigorta Branşlarında işlem yapma ruhsatını 31 Aralık 2009 tarihinde alarak sigortacılık faaliyetlerine hızlı bir başlangıç yapmıştır.

Ziraat Hayat ve Emeklilik A.Ş. yakın zamanda birçok çalışanı da ilgilendiren bireysel emeklilik sistemine yoğun çalışmalar sonucunda 24 Ocak 2011 tarihinde Hazine Müsteşarlığı’nın onayıyla giriş yapmıştır. Bireysel Emekliliğin devlet tarafından desteklenmesiyle birlikte günümüzde ciddi bir ivme yakalamış ve kendi branşında lider duruma gelmiştir.

Ziraat Emeklilik İptal

Ziraat Bireysel Emeklilik(Bes)’ten caymak için hızlıca 0850 222 97 00 aranarak açılan menülerde sırasıyla 2,1 ve 1 menüleri seçilir. Ardından bazı bilgiler istenir.(TC kimlik numarası, cayma sonunda kesilen tutarın iadesi için banka kartı bilgileri) Kesilen tutarın geri yatırılabilmesi için sizden banka bilgileriniz istenecektir. Ondan dolayı aramadan önce banka hesap bilgilerinizi bir yere not etmeniz işlemlerinizi hızlı şekilde yapmanıza olanak sağlayacaktır. Bilgiler girildikten sonra gelen menüden sırasıyla 1 ve 4 seçilir. Bu sayede Ziraat Emeklilik Cayma Talebi iletilmiş olur. Kesilen tutarın hesabınıza 15 gün içinde iade edilmektedir.

Ziraat Hayat ve Emeklilik A.Ş’nin telefon numarası 0850 222 97 00’dır. İstek, şikayet ve taleplerinizi hafta içi her gün 09:00-19:00 saatleri arasında arayarak iletebilirsiniz.

Ziraat Emeklilik Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası
0850 222 97 00

Arama Terimleri: ziraat emeklilik iletişim bilgileri, ziraat emeklilik telefon no, ziraat emeklilik irtibat tel, ziraat emeklilik canlı destek, ziraat emeklilik müşteri temsilcisi, ziraat emeklilik şikayet hattı, ziraat emeklilik yetkili servis numarası, ziraat emeklilik cayma, ziraat emeklilik iptal

11
Kimler Neler Demiş?

avatar
7 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
seherMERVERamazan TiryakiMEHMET ÜNALKemal Küçükler Recent comment authors
  Subscribe  
Bildir
sevgi akkaya
Ziyaretçi
sevgi akkaya

neden oks emeklilik sisteminden çıkmak için gerekli evrakların faksını çektiğim halde dikkate alınmıyor

Meltem
Ziyaretçi
Meltem

Ziraat emeklilik müşteri hizmetleri hiçbir şekilde yardımcı olmuyor. Sürekli işi yokuşa sürüyorlar. Başından doğru bilgi vermiyorlar. Berbat. Otomatik besten çıkmaya çalışıyorum 10 gündür işleme sokamadim. Şikayet edilecek nereler varsa hepsini bulup oralarada sikayet edeceğim.

Kemal Küçükler
Ziyaretçi
Kemal Küçükler

İyi günler, Kasım 2017 ayı sonlarında BES sisteminden ayrılma talebim oldu. 7 ARALIK 2017 tarihi saat 15:47 de zhebestazminat@ziraatemeklilik. com.tr adresinize evraklarımı mail olarak gönderdim. Bugün çağrı merkezinizi arayıp durum hakkında bilgi almak istedim. Bana mail adresinize benim tarafımdan mail gelmediğini söylediler. Mailin size ulaştığına dair ileti de mevcut. Tekrar göndermemi söylediler. Bugün tekrar gönderdim. Çağrı merkezinizi tekrar arayıp mailin ulaşıp ulaşmadığını öğrenmek istedim. Fakat 3 iş günü sonra kontrol edebileceğimi söylediler. 3 iş günü sonra elinize mailim ulaşmadıysa tekrar 3iş günü daha mı bekleyeceğim? Ve bu nereye kadar sürecek? En sonunda müşterilerinizi yıldırıp hibe mi etmemiz gerekiyor? Bu ciddiyetsizlik… Read more »

MEHMET ÜNAL
Ziyaretçi
MEHMET ÜNAL

MRB. BEN 1 YILDIR BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİNE ( BES ) KATILIMCISIYIM. BİZ DEN KESİLEN TUTARLAR ÖNCELERİ VAKIFBANK’ A YATIRILMAKDAYDI AMA YENİ DÜZENLEME İLE BU KESİNTİLERİN ZİRAAT BANKASINA AKTARILGI BİLDİRİLDİ VE BEN SİZİN RESMİ SİTENİZE GİRDİGİM ZAMAN BES HAREKETLERİYLE HERHANGİ BİR İŞLEM GÖREMİYORUM YARDIMCI OLMANIZ DİLEGİYLE

Ramazan Tiryaki
Ziyaretçi
Ramazan Tiryaki

Bestten çıkmak istiyorum müşteri hizmetlerinizden cayma süreniz doldu diyor yardımcı olursanız sevinirim saygılar

MERVE
Ziyaretçi
MERVE

benim talebim olmadan otomatik katılım yapılması çok yanlış bir de onun iptaliyle uğraşmak zorunda kaldım

seher
Ziyaretçi
seher

mrb. ben otomatik bireysel emeklilik katılımcısıyım.bireysel emeklilikten ayrılmak isedim talebim alındı fakat ben vazgeçtim bireysel emekliliğin devam etmesini istiyorum ne yapmalıyım ?