Uber Kredi Kartı Dolandırıcılığı

Uber Kredi Kartı Dolandırıcılığı

Uber kredi kartımdan para çekti, Uber hesabımdan para çekti, kartımdan bilgim dışında Uber kesintisi yapıldı gibi sorunlardan biriyle muhatap olduysanız sizler de büyük ihtimalle Uber kredi kartı dolandırıcılığıyla karşılaşmış olabilirsiniz. Uber kredi kartı dolandırıcılığı durumunda neler yapabileceğinizle ilgili bilgiler paylaştığımız bu makalemizi okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

  1. Uber Nedir
  2. Uber Nasıl Kullanılır
  3. Uber Kredi Kartı Dolandırıcılığı

Uber Nedir

Uber ABD merkezli ulaşım ağı uygulamasıdır. 2009 yılında kurulan Uber kısa zamanda ilgi odağı haline gelerek 2015 yılında 2,8 milyar dolar hacime ulaşarak 60’tan fazla ülkede kullanılır hale gelmiştir. Uber kullanabilmek için öncelikle mağazada bulunan Uber uygulamasının indirilmesi gerekmekte. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra mobil cihazına yüklenerek üyelik açılması gerekmekte. Ardından harita üzerinden gidilecek güzergah seçilerek Uber sürücüsü çağrılır. Uber Taksi bir ihtiyaç doğrultusunda kurulmuştur. Travis Kalanick ve Garrett Camp 2008 yılında soğuk Paris akşamında taksi bulmakta sıkıntı yaşadılar ve akıllarına bir butona basılarak taksi çağırma fikri geldi. Uber Taksi ile en yakın taksi bulunabiliyor ve bekleyen kaç kişi olduğu bilgisi sürücüye iletiliyor. Müşteri bulunduğu yer ile gideceği yer arasının yaklaşık ne kadar tutacağını uygulama üzerinden görebiliyor. Müşteri kredi kartı ve ya banka kartıyla ödeme yapabiliyor.

Uber Nasıl Kullanılır

 • Uber kullanılabilmesi için öncelikle AppStore ve Google Play üzerinden Uber uygulamasının indirilmesi gerekmekte.
 • Uygulama indirildikten sonra E-posta adresiyle ve ya telefon numarasıyla kayıt olma işleminin yapılması gerekmekte.
 • Ardından uygulama anasayfasında bulunan harita üzerinden ya da arama kutucuğuna yazarak güzergah seçimi yapılmakta. Uber’de üç farklı araç bulunmaktadır. Bu araçlar Uber Taksi, Uber XL ve Uber Black olarak adlandırılmaktadır.
 • Bu kısımda Uber araç çağırma işlemi gerçekleşecektir. Yolcu ile araç eşleşmesi yapılacak ve yolcuya sürücü adı, araç plaka bilgisi, sürücü resmi ve sürücünün mevcut puanı bilgileri aktarılacaktır. Yolcu sürücüyü beğenmezse işlemi iptal edebilmektedir. Uber aracının gelmesi yol yoğunluğu ve araç uygunluğuna bağlı olarak 10 dakika içinde gerçekleşmektedir.
 • Yolculuktan sonra ödeme işlemi nakit olarak ya da kartla yapılabilmektedir. Uber hesabınızda kart tanımlaması, kart değiştirme, kart silme işlemlerini menüler -> ödeme sekmesinden  yapabilmektesiniz.

Uber Kredi Kartı Dolandırıcılığı

Ülkemizde son zamanlarda ciddi oranda artan kredi kartı dolandırıcılığı sebebiyle binlerce insan mağdur olmaktadır. Farklı platformlardan kredi kartı bilgilerini ele geçiren bilgisayar korsanları kredi kartından para çekme işlemini yapmaktadırlar. Yurt dışından yapılan işlemlerin bir çoğunda telefonunuza sms ile şifre gelmediği için bilginiz dışında hesabınızdan para çıkışı olabilmektedir. Uber kredi kartı dolandırıcılığı da son zamanlarda baya göze çarpmaktadır. Kredi kartı bilgileriniz çalındıktan sonra kredi kartınızdan Uber adına yapmadınız bir yolculuk sonucunda para kesintisi yapılabilmektedir.

Uber kredi kartı dolandırıcılığıyla karşılaşmanız durumunda öncelikle çalıştığınız bankayı arayarak kayıp çalıntı seçeneğini seçmeniz gerekmektedir. Ardından müşteri hizmetlerine bağlanarak şüpheli işlem için işlem başlatmanız gerekmektedir. Kredi kartınızı iptal ederek yeni bir kart almanız gerekmektedir. Şüpheli işlem başvurusu yaklaşık iki ay içinde çözümlenmektedir. Ardından şüpheli işlemin kabul edilmesi durumunda hesabınıza çekilen tutarın ufak bir miktar kesinti ile iadesi gerçekleşmektedir.

Arama Terimleri: uber kredi kartı dolandırıcılığı, uber kredi kartımdan para çekti, uber hesabımdan para çekti, uber şikayet

Yorum Yap