gmail hesap kurtarma

Gmail Şifremi Unuttum Ne Yapmalıyım?

Gmail şifrenizi sık bir şekilde değiştirmeniz güvenlik açısından önerilen durumlardan biridir. Tabi bu kadar sık bir şekilde şifre değiştirmek, bunların hatırlanmasını biraz daha zor bir hale getirebiliyor. Eğer Gmail şifresini unuttuysanız belirli adımları yerine getirerek kısa zaman içinde tekrardan hesabınızı kullanmaya başlayabilirsiniz. İşte bu zamanlarda mutlaka denemeniz gereken o adımlar:

Gmail Hesabını Açmak İçin Bunları Yapın

İlk olarak gmail oturum açma sayfasına girerek ”parolanızı mı unuttunuz” yazısına tıklayarak, oturum açma sayfasına ulaşın. Eğer burada istenirse, e-posta hesabınızı tam olarak yazarak sonrayı tıklayın. Gmail hesabın size ait olup olmadığını anlamak için bazı sorular yöneltilecektir. Sorulan soruları doğru bir şekilde girerek, sonraki yazısına tıklayın. Eğer bu sorulan sorulara doğru bir şekilde cevap veremediyseniz, ikinci e-posta adresi veya ‘’farklı bir soru’’ seçeneğini deneyin.

Hesap Doğrulamak İçin Hangi Sorular Sorulur?

Gmail şifresini unutan kullanıcıların hesap erişimini kaybetmemesi adına soru-cevap tarzında bir sistem getirilmiştir. Bu sisteme göre bazı sorulara doğru cevap verirseniz, hesabınızı geri açabilmeniz mümkündür.

Önceki şifreniz Gmail tarafından sorulan sorular arasında bulunur. Eğer daha önceki dönemlerde kullanmış olduğunuz şifreyi net bir şekilde hatırlıyorsanız, bu alana onu girmeniz gerekir.

Aynı zamanda kimlik doğrulama yöntemini SMS ve yedek kodlar aracılığıyla da yapabilmeniz mümkündür. İstenildiği durumda kullandığınız cep telefonunu bu alana yazarak hesaba yeniden erişim sağlayabilirsiniz.

Öte yandan sorulacak diğer sorular arasında hesap açtığınız tarih, güvenlik sorusu olarak ayarladığınız sorunun cevabı, ikincil e-posta adresi gibi sorularda vardır. Yani bir şekilde hesabınızın şifresini unuttuğunuzda bunlar var olduğu sürece panik yapmanıza gerek yoktur. Çok çeşitli yöntemler üzerinden hesabınıza bu şekilde erişim sağlayabilirsiniz.

Şifresi Unutulan Hesabı Kurtarma

Hesabınızı kurtarabilmek için sürekli olarak hesabınızı kullandığınız cihazdan oturum açmayı denemelisiniz. Bu sayede IP tespitide yapıldığından dolayı, hesaba giriş yapamama durumunda Gmail üzerinden yardım talep edebilirsiniz.

Bu işlemi yapabilmek için yalnızca sizin deneme yapmanız gerektiğini unutmamalısınız. Çünkü bu işlemler cihazda bulunan cookie gibi yöntemler kullanıldığı için, başkası üzerinden bunların gerçekleştirilmesi mümkün değildir.

Yorum Yap