telefon batarya

Telefon Bataryaları Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Batarya ömürleri cep telefonlarında en önemli konulardan biridir. Bu alanda telefon kullanıcıları tarafından bazı yanlış bilgiler gündeme gelebilir. Özellikle etraftan duyulan bazı konuların aslında tamamen bir hurafe olduğu ortadadır. İşte bu alanda sıklıkla karşınıza çıkacak doğru bilinen yanlışlar:

İnternette Dolaşmak

Kullanıcılar tarafından en sık bilinen yanlışlardan biri telefonlarda internete girmenin batarya ömrünü daha çabuk bitireceğidir. Bu işlemin internetin RAM altyapısını kullandığı ve bataryadan harcadığı doğrudur. Yalnız internetin bir oyun kadar bataryanın ömrünü harcamadığını belirtmek gerekir. Yani günlük olarak sakındığınız konulardan biri olan internette gezintiyi riskli olarak görmenize gerek yoktur.

Uygulama Yöneticisi

Uygulama marketlerinde sık bir şekilde karşımıza görev ve uygulama yöneticileri çıkar. Bu uygulamalar telefonun batarya ömrünü uzattığını iddia ederek, daha hızlı bir performans ortaya çıkardığını belirtir. Tabi durumlar tam olarak böyle değildir. Aslında bu uygulamaları cihaza yüklemeniz  gereksiz yer kaybına neden olurken, bataryayı daha fazla zorlar. Yani pilinizi daha uzun süre korumak isterken, bunlar yüzünden daha kısa ömürlü bir hale gelmesine neden olabilirsiniz.

Her Gün Şarj Efsanesi

Telefon kullanıcılarından bazıları gece yatmadan önce telefonu şarja takarak bu şekilde bir kullanım sağlıyor. Yani tahminen cihaz 8-9 saat arası şarjda kalmış oluyor. Bu durum bazıları tarafından pil ömrüne zarar verir tarzında yorumlansa da, aslında bu bilgide yanlıştır. Zira telefonu her gece şarja takarak uykuya dalmanın herhangi bir zararı yoktur. Bu konuda tek dikkat etmeniz nokta, telefonun üstünün herhangi bir şeyle örtülü olmamasıdır.

Cihazın Şarjdayken Kullanılması

Hurafeler arasında biride cihazın şarjdayken kullanılmaması gerektiğidir. Aslında bu konu son derece kullanıcıları sınırlarken şarj boyunca telefondan uzakta durmaları anlamına gelir. Şarja taktığınız cihazla işlem yapsanız dahi, cihaz şarj olmaya devam edecektir. Yani bunun cihaz sağlığına etki edecek herhangi bir durumu yoktur. Tabi şarj süresinde uzalma meydana gelebilir. Eğer işiniz biraz acilse telefonu kapatarak şarj etmeniz bu konuda işinize yarayacaktır.

Wifi ve GPS

Wifi ve GPS özellikleri aslında sanıldığı kadar çok enerji harcamaz. Yeni nesil teknolojilerde bunlar en iyi hale getirilirken kullanıcıların uzun zaman boyunca bunları kullanmasında artık bir sakınca oluşmayacaktır.

Yorum Yap