en iyi mobil tarayıcılar

Tarayıcı Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken Konular

Akıllı telefonlar sayesinde artık bilgisayar üzerinde yapabildiğimiz çoğu işlemi rahatlıkla yapabiliyoruz. Özellikle internette gezinti yapmak için daha çok mobil tarayıcılar tercih edilmeye başlandı. Peki akıllı telefon için tarayıcı seçmeden önce nelere dikkat etmeliyiz? İşte tarayıcı kullanımına başlamadan önce mutlaka dikkat etmeniz gereken o kurallar:

Bilgisayar Senkronizasyonu

Günümüzde akıllı telefonlar için kullanılan çoğu tarayıcı aslında bilgisayarla birlikte senkronize olarak çalışabiliyor. Bu sayede yer imleri, geçmiş, uygulama verileri gibi bilgilere çok daha hızlı bir şekilde ulaşılıyor. Tabi bazı tarayıcılarda bu özelliğin halen bulunmadığını belirtmek gerekir. Eğer tercihinizi PC senkronizasyon özelliği olan bir tarayıcıdan yana kullanmak isterseniz, Chrome, Opera ,Dolphin gibi tarayıcıları tercih etmelisiniz.

Güvenlik

Kişisel bilgilerin korunması oldukça önemli konulardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Neredeyse tüm bilgilerin aktarıldığı bu mobil tarayıcılar mutlaka güvenlik açısından tatmin edici düzeyde olmalıdır. Özellikle tarayıcı yüklemeden önce sağlayacağı filtreleri bu nedenle tekrar gözden geçirmenizde yarar var.

Gelişmiş Özellikler

Buna ek olarak bazı tarayıcılarda bir bütün olarak gelen özellikler, tarayıcıların daha kapsamlı bir şekilde kullanılmasına neden olur. Özellikle reklam engelleme, veri tasarrufu sağlama günümüzün en çok aranan özelliklerinden biridir. Eğer tarayıcılarda bu ek özellikler varsa bunlara yönelmenizde fayda var. Bu sayede veri kayıplarını biraz daha aza çekebilir ve reklamlardan tamamen kurtulabilirsiniz.

Tasarım

Öte yandan mobil tarayıcıların sahip olduğu tasarımlar diğer önemli konulardan biri olarak kabul ediliyor. Daima kullanmak zorunda kalacağımız bu tarayıcıların, tasarımlarının göze hitap etmesi gerekir. Özellikle karmaşık ve kullanması zor olan bir tarayıcıyı kısa sürede cihazdan silmek isteyebilirsiniz. Bunun yerine her zaman rahat bir şekilde ulaşabileceğiniz ve gezinti yapabileceğiniz bir tarayıcı seçmenizde fayda var.

Hız

Son olarak tarayıcının ne kadar hızlı çalıştığıda önemsenmesi gereken konular arasında bulunuyor. Günlük olarak yoğun bir şekilde kullanacağınız tarayıcılarda donma ve yavaşlama gibi durumlar yaşanmaması için, bu alanda kendini kanıtlamış olan isimlere yönelmenizde fayda var. Özellikle hız açısından Firefox, Chrome, Opera ve Yandex gibi tarayıcılar bu ihtiyacınızı fazlasıyla yerine getirecektir. Tabi tarayıcı hızının yavaşlamaması için cihazın virüssüz olmasını da unutmamalısınız.

Yorum Yap