android sorunları

Sık Rastlanan Android Sorunları ve Çözümleri

Android zamanımızın en çok kullanılan işletim sistemleri arasında geliyor. Her ne kadar yenilikçi ve hızlı bir sistem olarak ön plana çıksada, bazen oldukça zorlu sorunlar ortaya çıkarabiliyor. İşte Android sistemini kullanan kişilerden çok sık bir şekilde duyulan şikayetler ve çözümleri:

Telefon Açılmıyor

Android telefonlar bazı farklı nedenlere bağlı olarak açılmayabilir. Donanımsal ve yazılımsal sorunlardan dolayı bu tarz bir durum yaşanabilir. Özellikle ömrü dolmuş bir batarya, telefon parçasının arızalanması, güncelleme sorunları vs. gibi pek çok durum soruna neden olacaktır. Hard reset gibi yöntemleri kullanarak yazılımsal sorunları çözebilir, donanımsal sorunları ise ancak servisle iletişime geçerek çözebilirsiniz.

Google Play Durduruldu Hatası

Android cihazlarda en çok kullanılan uygulamalardan biride şüphesiz ki Google Play Store adresidir. Eğer uygulamanın durdurulduğuna dair bir hata mesajı alıyorsanız, yapmanız gereken şeyin çok basit olduğunu belirtmemiz gerekir. Bu sorunu çözebilmek için ayarlar>uygulamalar>Google Play Store ve önbelleği temizle adımlarını izlemelisiniz. Bu işlem büyük bir ihtimalle sorunun çözülmesini sağlayacaktır.

Telefon Mobil Veriye Bağlanmıyor

Bu problemin ortaya çıkışı genel olarak şebeke problemlerinden kaynaklı oluyor. Bir sonuç alabilmek adına internet ayarlarının tam olarak yapıldığından emin olmalısınız. Hangi operatöre bağlıysanız, internet ayarlarını almak için SMS göndererek, bu ayarları otomatik bir şekilde cihaza yükleyebilirsiniz. Bununla birlikte yeniden internete giriş yapabilirsiniz.

Kilit Ekranının Şifresini Unuttum

Güvenlik amacıyla telefonlarda yer alan kilit ekranı şifresi, kullanıcıların dikkatsizliği nedeniyle unutulan şeyler arasında yer alabiliyor. Bu tarz insani durumları atlatabilmek için, kilit ekranını hatırlatıcı güvenlik sorularını kullanabilirsiniz. Eğer güvenlik sorusu, e- mail gibi ayrıntıları hatırlamanız mümkün görünmüyorsa, tek çare olarak format atmayı denemelisiniz.

Google Play Store Silindi

Genel olarak bir cihazın rootu yapılmamışsa, telefonla birlikte gelen Google Play Store uygulamasının silinmesi mümkün değildir. Sadece yaptığınız yanlış sonrası devre dışı kalmış olabilir. Bu can sıkıcı durumu bitirebilmek için yapmanız gereken şey uygulamayı yeniden aktif bir hale getirmektir. Bunun için yine ayarlar menüsü üzerinden uygulamalara ulaşarak, bu uygulamayı aktifleştir seçeneğini işaretlemiş olmanız gerekiyor.

Yorum Yap