Sağlık Ocakları Açılış Kapanış Saati Çalışma Saatleri

Sağlık Ocağı Açılış Kapanış Saati Çalışma Saatleri

Bu makalemiz Sağlık Ocağı açılış saati kaçta? Sağlık Ocağı kapanış saati kaçta? Sağlık Ocağı çalışma saatleri gibi konularda okuyucularımıza bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.

Sağlık Ocağı Çalışma Saatleri

Genel olarak büyük hastanelere gitmeden, çok acil durumda olmayan hastaların tedavi edilebilmesi amacı ile hizmet vermek adına kurulmuş olan sağlık ocakları, ülkemizdeki vatandaşların sağlık sorunları ile yakından ilgilenmektedir. İnsanlar doğduğu andan itibaren, doğada yer alan çeşitli bakteri ve mikroplar ile birebir olarak savaş hali içerisindedir. Özellikle kış aylarında kişilerde oldukça görülen grip ve nezle gibi kış hastalıkları, kişilerin günlük hayatta daha rahat şekilde hareket etmelerini önlemektedir. 1 haftadan fazla sürebilen bu hastalıklar, yorgunluk ve şiddetli vücut ağrılarına yol açtığından dolayı, çalışma hayatının ve sosyal hayatın düzenli olarak geçirilmesini olumsuz yönde etkilemektedir.

Söz konusu olan hastalıklar nedeni ile köy, kasaba ve semtlerde yaşayan insanların tedavi olması ve ilaç yazdırarak, sağlıklarına kısa süre içerisinde kavuşabilmesi amacı ile hizmetlerini sürdüren sağlık ocakları, resmi makamlar tarafınca özel olarak yetkilendirilerek çalışmalarını aralıksız olarak yürütmektedirler. Ülkemizin tüm şehir ve bölgelerinde yer alan sağlık ocağı şubeleri, mahalle ve köylere yakın olması ve sigortalı hastalara hizmet vermesi adına, devlet hastanelerine gitmenin yerine ilk tercih haline gelen sağlık kurumları olarak da dikkat çekmektedir.

Türkiye’de 2010 yılından itibaren hayata geçirilmiş olan aile hekimliği uygulaması sayesinde, aile sağlık merkezleri olarak da bilinen sağlık ocaklarında, her aile bireylerine özel olarak aile hekimi yani sağlık ocağı doktorları hizmet sağlamaktadır. Bunun yanı sıra tansiyon ölçme, aşı işlemleri, tahlil verme ya da kan grubu öğrenebilme gibi çeşitli ihtiyaçların karşılanabilecek olduğu sağlık ocakları için bilinmesi gereken konuların başında çalışma saatleri gelmektedir. İnsanlar arasında sağlık ocaklarının hangi günlerde açık olduğu, açılış saatleri, kapanış saatleri ve resmi tatil günleri hakkındaki sorular yaygın olarak sorulmaktadır. Öncelikli olarak ülkemizde 6500 adet sağlık ocağı bulunmakta ve sağlık ocakları hafta içi her sabah saat 08:30’da hizmet verebilmek adına hastalara açılmaktadır. 12:30’da öğle molasına giden Sağlık Ocakları, 1 saatlik molanın ardından 13:30’da yeniden hizmete girmektedir. Her gün toplamda binlerce hastanın tedavi olduğu sağlık ocaklarının kapanış saati ise 17:30’dur. Hafta sonları, resmi tatil günleri, dini ve milli bayramlarda da kapalıdır.

Sağlık Ocağı Açılış Saati
08:30

Sağlık Ocağı Kapanış Saati
17:30

Sağlık Ocağı Çalışma Saatleri
08:30-12:30
13:30-17:30

Sağlık Bakanlığı müşteri hizmetleri adlı konumuzu inceleyebilirsiniz.

Arama Terimleri: Sağlık Ocakları açılış saati, Sağlık Ocakları kapanış saati, Sağlık Ocakları çalışma saatleri, 2019

Yorum Yap