Eczane Açılış Kapanış Saati Çalışma Saatleri

Eczane Açılış Kapanış Saati Çalışma Saatleri

Bu makalemiz Eczane açılış saati kaçta? Eczane kapanış saati kaçta? Eczane çalışma saatleri gibi konularda okuyucularımıza bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.

Eczane Çalışma Saatleri

Kalıcı ya da geçici hastalıkların tedavi edilebilmesi için ilaçların temin edildiği yer olarak hizmet veren eczaneler, Sağlık Bakanlığı tarafında işlemlerini yürütmektedir. Ülkemizde özellikle son yıllarda çeşitli hastalıklar ortaya çıkmış ve bu hastalıkların tedavi edilebilmesi adına çalışmalar sürekli olarak yapılmaktadır. Tedavilerin kısa süre içerisinde olumlu yanıtlanması ve hastalıkların giderilebilmesi için gerekli olan ilaçlar, düzenli şekilde kullanılması ve tüketilmesi gerekmektedir. Ancak insan sağlığı için oldukça önemli olan ilaçların olumlu yönleri olduğu kadar, ciddi olumsuz yönleri de bulunmaktadır. Özel madde ve doğadaki bitkilerden elde edilerek, laboratuvar ortamlarında çeşitli test ve aşamalardan geçirilen ilaçlar, onay alması durumunda hizmete sürülmektedir.

Yurtdışında olduğu kadar ülkemizde hizmet veren ilaç firmaları, genel olarak fabrika ortamlarında imal etmiş oldukları paketlemekte ve piyasaya sürmektedir. Bakanlık ve resmi kurumlar tarafınca yapılan denetimler sonucunda, satışa sunulan ilaçların ise yalnızca eczanelerden alınabilmesi mümkündür. Doktor gözetimi ve denetimi altında satışa sunulan ilaçlar, özel olarak hastane ya da sağlık ocaklarında yazılan reçeteler sonucunda satılmaktadır. Verilen bilgiler doğrultusunda ülkemizin tüm şehir, semt, mahalle ve köylerinde binlerce şubesi ile birlikte hizmet veren eczaneler, acil durumda ilaç temin edilebilmesini sağlayan en temel kurumlar olarak bilinmektedir.

Resmi mesai saatleri içerisinde yalnızca hafta içi olarak hizmet veren eczanelerin yanı sıra, özel olarak belirlenmiş olan nöbetçi eczanelerde bulunmaktadır. Özellikle hafta sonları ve gece saatlerinde acil olarak kanser hastaları, astım hastaları ya da tansiyon hastaları için hizmet veren eczaneler, her an ulaşılabilir olma özellikleri ile insanların en sık uğradığı mekânlar olarak göze çarpmaktadır. Türkiye’de resmi olarak hizmet veren tüm eczaneler hafta içi açık olarak hastalar için ilaç temin edilmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda Cumartesi günleri de öğle saatlerine kadar açık olan eczaneler, Pazar günleri ise resmi tatil olduğu için kapalıdır. Nöbetçi eczanelerin dışında normal eczane açılış saatleri ise hafta içi ilk olarak 08:30 olarak görülmektedir. Sabah 08:30’da açılan eczanelerin kapanış saati ise 19:00’dır. Cumartesi günleri 09:00’da açılan eczaneler, 13:00’a kadar hizmet vermektedir.

Eczane Açılış Saati
08:30

Eczane Kapanış Saati
19:00

Eczane Çalışma Saatleri
08:30-19:00 (Hafta içi)
09:00-13:00 (Cumartesi)

Arama Terimleri: Eczane açılış saati, Eczane kapanış saati, Eczane çalışma saatleri, 2019

Yorum Yap