Piyale Çağrı Merkezi İletişim Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

Piyale Çağrı Merkezi İletişim Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

Piyale çağrı merkezi numarası hakkında bilgi almak istiyorsanız makalemize göz atabilirsiniz. Makalemizde Piyale müşteri hizmetleri numarası ile iletişim telefonu üzerinden Piyale şikayet hattına erişebilirsiniz. Piyale müşteri hizmetleri direk bağlanma üzerinden işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Piyale Çağrı Merkezi Numarası

Piyale makarna fabrikası, Türkiye’nin ilk makarna fabrikası olup İzmir’in simge sanayi tesislerinden birisidir. Türkiye’nin ilk makarna ihracatını gerçekleştiren firmanın fabrikası, 1922’de Hasan Tahsin Bey tarafından kurulmuştur. İtalya’dan ilk makarna kalıplarını getiren Hasan Tahsin Bey, 1930 yılında Alsancak’ta günlük kapasitesi 2000 okka olan yeni bir fabrika yaptırıp getirmiş olduğu makarna kalıplarıyla üretime geçmiştir. 1936 yılında Hasan Tahsin Bey, büyükbabasının ilk adını kendisine soyadı olarak seçince makarna markası oluşmuştur. Marka ve marka ürünlerine ilişkin tüm sorular çağrı merkezi numarası 0850 808 00 00 üzerinden ilgililere yöneltilebilir.

Piyale çağrı merkezi numarası 0850 808 00 00 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

Piyale Müşteri Hizmetleri Numarası

1970 yılında makarna dışındaki ürünleri de üretmeye başlayan ve pek çok kez el değiştirip en son 2010 yılında Yıldız Holding bünyesine katılan firmanın ürünleri, yine Yıldız Holding bünyesinde hizmet veren Şok Market zinciri altında satılmaktadır. Firma adına makarna, un, irmik, maya, kabartma tozu ve daha pek çok gıda ürünü üretilip piyasaya sürülmektedir. Ürünler, Şok Market zinciri adına OBA Makarnacılık San. ve Tic. A.Ş.’ ye ürettirilmektedir. Ürünler son derece hijyenik koşullarda ve kaliteli malzemeler kullanılarak üretilmekte olup kullanıcılar tarafından memnuniyetle tüketilmektedir. Firma ve ürünlerine ilişkin tüm konularda, müşteri hizmetleri numarası 0850 808 00 00 üzerinden ilgililerle iletişime geçilebilir.

Piyale müşteri hizmetleri numarası 0850 808 00 00 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

Piyale Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma

Tüketicilere çok sayıda alternatif ürün sunan ve bu çeşitlilik arasından kolayca seçim yapmalarını sağlayan firmanın ürünleri, modern ve hususi tekniklerle imal edilmektedir. Farklı makarna çeşitleri, firma sayesinde kolayca denenebilir ve bu durum sofrada sunulan yemekler açısından da önemli alternatifleri beraberinde getirir. Firma ürünlerine yönelik herhangi bir konuda yukarıdaki numaradan direkt bağlanılıp ilgiliden bilgi alınabilir.

Piyale müşteri hizmetlerine direk bağlanma 0850 808 00 00 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

Piyale Şikayet Hattı

Kaliteden hiçbir surette ödün vermeyen ve çok sayıda alternatif ürünü tüketicilerin beğenisine sunan firma, bunları kendine has dokusunu değiştirmeden üretmektedir. Bu durum, müşterinin herhangi bir tereddüt yaşamasını önleyerek ürünleri güvenle ve huzur içinde satın almasını sağlamaktadır. Firmaya ilişkin tüm şikayet, soru, görüş ve öneriler yukarıda yer alan numaradan yetkililere anında aktarılabilir.

Piyale şikayet hattı 0850 808 00 00 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

Şikayetlere kalıcı çözümler üretmeyi hedefleyen Piyale müşterileri için sorunlarını aktarabilecekleri Piyale şikayet hattı telefonunu aktif olarak çalışır durumda tutmaktadır.

Piyale Çağrı Merkezi İletişim Numarası Şikayet Hattı

0850 808 00 00

Çağrı merkezi numarası çalışma saatleri içinde iletişime geçebilirsiniz. Piyale çağrı merkezi numarasına 0850 808 00 00 numaralı telefondan erişebilirsiniz.

İletişim
E-Posta : musterihizmetleri@sokmarket.com.tr
Telefon : 0850 808 00 00

Arama Terimleri: Piyale iletişim bilgileri, Piyale telefon no, Piyale irtibat tel, Piyale canlı destek, Piyale müşteri temsilcisi, Piyale şikayet hattı, Piyale müşteri hizmetleri numarası, Piyale çağrı merkezi numarası, Piyale iletişim numarası, Piyale çağrı merkezi, Piyale müşteri hizmetleri direk bağlanma

4 Yorum

  1. Yasemin Karakoyun 17 Mart 2023
    • Cilem Tokgöz 7 Şubat 2024
  2. Serdar 18 Mart 2024
  3. Halide 25 Mart 2024

Yorum Yap