Noter Açılış Kapanış Saati Çalışma Saatleri

Noter Açılış Kapanış Saati Çalışma Saatleri

Bu makalemiz Noter açılış saati kaçta? Noter kapanış saati kaçta? Noter çalışma saatleri gibi konularda okuyucularımıza bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.

Noter Çalışma Saatleri

İnsanlar arasında çoğu zaman ev ya da para konularında ciddi anlaşmazlıklar çıkmaktadır. Arsa satımı, ev satımı, mal paylaşımı ya da bakma zorunluluğu gibi aklınıza gelebilecek olan çeşitli nedenlerden dolayı tartışmalar görülebilmektedir. Meydana gelebilecek olan mal paylaşımı gibi sorunlar için resmi güvence vermeyi amaçlamakta olan noter, devletten bağımsız olarak hukukçu kimliği ile denetleme ve onaylama gibi işlemlerin yürütülmesini sağlayan noterler ile çalışmaktadır. Resmi bir kurum olarak hizmetlerini sağlayan noterler ile noter arasındaki farkların başında, noter çalışan kişi, noterler ise çalışanların bulunduğu kurum olarak adlandırılmaktadır.

Günümüzde Türkiye Noterler Birliği adı altında hizmetlerini sunan noterler, şirket açmak isteyen ortaklara, evlenme aşamasında olan çiftlere, kiracı ve kira sahiplerine hizmetler sunabilmektedir. Kısacası ülkemizde yapılacak olan anlaşma ve uzlaşmaların sağlanması ve insanların kendilerini resmi olarak güvence altına alabilmesi adına hizmet veren noterler, doğal olarak tüm bölgelerde milyonlara hitap etmektedir. Mahkemeler tarafınca ev paylaşımı için istenebilecek olan belgeler içinde dökümler sunulan noterler için çalışma saatleri de hayati önem taşımaktadır. Osmanlı dönemine dayanan kurumun o dönemlerdeki asıl amacı da aynıdır. Ancak 1972 yılında bağlı olduğu kurum değişmiş ve şu anki adı ile Türkiye Noterler Birliği’ne bağlı olarak hizmetlerini sürdürmektedir.

Ülkemizde yaklaşık olarak 1300 adet olan noter sayısı, her gün binlerce insanın sorununa çare bulabilmek adına aralıksız olarak hizmet sağlamaktadır. Tıpkı devlet memuru gibi iş süren noter çalışanları, aynı mesai saatlerine sahip olsalar da, maaşlarını Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nden almazlar. Ayrıca ülkemizin resmi belge ve evrak işlerine bakarak, yönetimlerini sürdüren noterler, bunun yanı sıra devletten bağımsız olarak çalışmakta ve hukukçu kimlikleri ile hareket etmektedirler. Gerekli olan doküman ve evrakların alınması ya da gerekli resmi kurumlara para gönderilebilmesi içinde tercih edilebilecek olan noterlerin açılış saati ise hafta içi sabah 09:00 olarak geçmektedir. 12:30’da belediye ve bankalar gibi 1 saat ara veren noterler, 1 saatin sonunda 13:30’da yeniden hizmet vermek için açılmaktadır. Noterlerin kapanış saati ise 17:00’dır. Ayrıca hafta sonu açık değildir.

Noter Açılış Saati
09:00

Noter Kapanış Saati
17:00

Noter Çalışma Saatleri
09:00-12:30
13:30-17:00

Noter müşteri hizmetleri adlı konumuzu inceleyebilirsiniz.

Arama Terimleri: Noter açılış saati, Noter kapanış saati, Noter çalışma saatleri, 2019

Yorum Yap